| noshankes a întrebat:

Alut TPU! Nu stiu daca am ales bine categoria, insa chiar am nevoie de putin ajutor… Detin varsta de 16 ani iar de cateva luni bune nu mai vreau sa fac nimic decat sa stau inchis in camera, nu pot sa plang, simt nevoia sa o fac dar nu pot, simt o indiferenta fata de aproape orice, ma simt oboist tot timpul desi dorm de la ora 21 pana la ora 7, ma simt mai slab, parca nu mai am putere destula, am dureri in zona pieptului, simt un gol si ma inteapa, iar asta imi incetineste respiratia, ma izolez de toata lumea, pur si simplu stau putin in preajma lor, ma simt ok si apoi parca ma ia tristetea si toata starea mea se schimba… tot ce vreau sa stiu este daca ar trebuie sa vizitez un psihiatru sau, nu stiu, orice fel de doctor pentru ca unele persoane mi-au spus ca este depresie, dar nu i-am dat importanta, insa mi-am pierdut toti prietenii din cauza schimbarilor de stare si din cauza izolarii.

Astept raspunsuri, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Salut! Pentru a afla dacă este sau nu depresie, ar trebui să consulti un psihiatru. El a terminat medicina si te poate trimite către un alt specialist dacă considera ca este cazul. Pentru varsta ta, exista neurologie/psihiatrie infantila. Ai sa vezi ca medixatia te va normaliza. Ti se va schimba starea foarte repede si vei funcționa ca si inainte.

2 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Anxietate. Incearca sa nu mai stai izolat, sau macar incearca sa vorbesti cu un prieten. Sa iesi din zona aia.

| wpetterssone a răspuns (pentru sweetys):

Poate, dar este posibil să fie depresia la bază, iar anxietatea ca un adaos la depresie.
„Încearcă să nu mai stai izolat." este un îndemn bun pentru cineva care stă închis în sine, însă nu cred că ai trecut prin astfel de stări pe care nu le poți descrie.