| Sarmalementolate a întrebat:

Știe cineva ce sa fac daca dorm foarte puțin, nu am destulă energie, mănânc prea mult, nu găsesc bucurie în a face unele lucruri care îmi plăceau sa le fac. Mai sunt dimineți in care simt ca nu am vrut sa ma trezesc. Unele zile când pur și simplu doare sa fiu în viata. Știu ca am depresie dar nu știu ce sa fac cu ea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Este normala depresia la adolescenti. Va disparea daca te vei apuca de un sport, si daca nu vei zabovi asupra gandurilor negative.
Cand viata nu are un sens, atunci treuie sa-i dam noi unul. Si primul lucru este cu cel mai usor: activitatea fizica.
Noi trebuie sa fim totdeauna preocupati cu ceva. Daca nu avem preocupare, trebuie sa ne facem. Iar daca avem preocupare si totusi nici aceasta nu ne aduce placere si satisfactie -adica bucurie vietii, trebuie sa mai adaugam alte preocupari care ne-ar place si care le-am putea face.
Nu exista om nascut pe pemant care sa nu sufere macar o data de depresie. Aceasta stare este ingaduita de Dumnezeu ca sa ne arate ca viata fara El pe acest pamant nu are sens. Iar lucrul acesta ar trebui sa ne indrepte privirile catre El. Cautandu-L, Il vom gasi. Si cand Il vom gasi, vom gasi sensul vietii.
Nu degeaba este scris: "Sa cunoastem, sa cautam sa cunoastem pe Domnul! Caci El Se iveste ca zorile diminetii si va veni la noi ca o ploaie, ca ploaia de primavara care uda pamantul!" (Osea.6:3)

5 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Daca nu sti ce sa faci cu ea inseamna ca nu ai, si asta pentru ca esti constient de starea respectiva.
Primu lucru ar fi sa nu mai dai atentie lucrurilor care nu-ti dau o senzatie placuta si sa cauti lucruri care iti plac.
Fi curios despre lucruri noi care ar putea sa-ti placa si actioneaza in sensu asta. Aranjeaza-ti lucrurile in jurul tau incat sa-ti dea o senzatie de confort; in pricipiu oricum nu ai nimic de facut, tot ce faci e creatia ta.

| Donsavas a răspuns:

Consulta un psihiatru! Depresia se trateaza la orice varsta.

| gothicbat a răspuns:

Să mergi la un specialist.
Și să iei și niște calciu cu magneziu.

| Misteryy a răspuns:

Salut! Sunt psiholog, viața este frumoasă, și a ta este, dar din cauza acestei tulburari tu vezi negru, sfatul meu este sa te inconjori de oameni mai iubareti, pozitivi si empatici, nu te solicita prea mult intelectual si axeaza te pe activitati fizice, sport alergat, pentru a ti regla serotonina si dopamina ai putea sa vrei sa ai tot felul de comportamente distructive, jocuri de noroc, droguri...nu, fa o prin lucruri benefice, lipsa de energie este de la depresie, stai linistit, de dpresie vei scăpa, in secolul 21 este usor de tratat, sfatul meu este sa te apuci de psihoterapie, daca faci deja, super, transmit multa iubire si sănătate, pun pariu ca esti un om super.

| Misteryy a răspuns:

Esential, culca te frecvent la ora 10, te va ajuta sa te simti mai odihnit, daca ai tulburari se somn iti recomand bien dormir, si 5HTP sunt naturale, dar vorbeste si cu un doctor inainte.