| ReignForest a întrebat:

Am 1.60 m și 64 kg. Săptămăna următoare merg la sală, o oră pe zi.Cum pot să slăbesc mai repede? Am picioarele grase(cu vergeturi și celulită) și am burta mare(umflată).Cum pot să scap?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

De alea o sa scapi in bucatarie nu la sala. sala e ok pentru tonifiere si ca sa mai pui masa musculara sa nu arati skinny fat dupa ce slabesti plus ca e sanatoasa miscarea in general.

slabitul se intample in proportie de 80% in bucataraie.

Nota persoanla - ti-ai ales cel mai prost moment sa te apuci de sala. Parca vrei neaparat sa vezi cum e sa iti imbolnavesti familia din cauza ca esti complexata ca nu esti in stare sa tii o dieta.

| MadRaven a răspuns:

Sportul e extraordinar pentru sănătate și are imense beneficii dar din păcate slăbitul e printre ultimele avantaje. Atât timp cât dieta e haotică degeaba faci sport, la capitolul greutate prea puțin ajută. După cum s-ar spune în engleză, "you can't outrun a bad diet".
Slăbitul se face în bucătărie, la sală te duci pentru tonifiere și, dacă vrei, masă musculară. Cea mai bună soluție acum pentru tine ar fi să îți pui regimul hipocaloric la punct și să ai grijă ce mănânci, și o jumatate de ora sau mai mult pe zi sa faci exercitii acasă. Rezultatele o să apară garantat.

| MValentin a răspuns:

Uite ceva scurt la obiect:
-fara zahar faina ulei
-sport minim o ora încearcă cu prietenele la sala
-încearcă sa nu mananci peste 1800 calorii pe zi
-nu gandii ca telul final e slabirea ci doar sa te distrezi sau sa pierzi timpul sau sa incerci ceva nou.
(Am slabit de la 90 kg la 70 de kg intr o luna jumătate facand chestiile acestea) si nu nu exagerez

| Valentina8 a răspuns:

Cu rabdare si multa munca. Daca incepi cu o ora pe zi la sala nu e rau, insa e putin, va trebui macar o ora jumate sa faci ca sa ti lucrezi bine muschii. Exercitiile nu va trebui sa le faci cu graba, tocmai de aceea iti trebuie timp
Sportul, alimentatia, odihna sunt elementele de baza pentru rezultatele pe care le doresti. Daca doar una din ele iti lipsesc, iti vor trebui ani poate. Faptul ca ai burta umflata ar putea insemna si altceva nu doar "grasime". Ar fi bun un control. Sau o vizita la medic, acesta ti-ar putea da si niste vitamine pentru ceea ce vrei sa faci sau altceva.
Nu poti slabi repede, rezultatele pe care toata lumea si le doreste se vad abia dupa un an. Asta depinde oricum si de metabolismul tau, de felul in care reuseste corpul tau sa lucreze.
Oricum, alimentatie corespunzatoare, exercitii intense si nu de capul tau cere sfatul antrenorului la inceput! si odihna (insa nu prea multa ca orice in exces face rau!)
Bafta!

| Andryez a răspuns:

De vergeturi şi celulită nu scapi doar cu sport, se va tonifia musculatura dar de acele vergeturi scapi doar cu şedinţe de întindere care se fac la saloane specializate pentru aşa ceva, se aplică anumite creme care se introduc în profunzimea pielii cu ajutorul unui aparat cu laser, nu dispar doar cu sport.