| NeSukaNije a întrebat:

Am 12 ani și fumez, pot păți ceva? Sau imi va afecta sănătatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Afecteaza pe oricine, mai ales pe cei de varsta ta, cand organismul este in crestere.

| Violleta2022 a răspuns:

Mai nimic... doar complicatii la plamani si cancer.

| ReddY25 a răspuns:

Stai parcat

| Brizbriz a răspuns:

Nuuu, e in regula, la 25 o sa arati de parca ai 50 si la aproape 30 o sa mori de cancer la plamani, gat, si prin alte locuri, fiecare mai placut decat ala de dinainte

si... a da, foarte probabil ca o sa ajungi curand, curand si impotent (nu ti se mai scoala, cu atat mai putin sa iti si dai drumul)

tu crezi ca DEGEABA i-au obligat autoritatile pe astia care produc tigari sa scrie MARE ca tutunul dauneaza GRAV sanatatii si produce impotenta?!?

nici nu mai vorbim ca orice fata o sa o ia la fuga dupa ce te saruta si o sa ai gust de scrumiera

| Violleta2022 a răspuns (pentru Brizbriz):

Nu cred ca apuca nici 20 de ani... daca fumeaza de la 12 sad

Este interzis vanzarea tigarilor la minori (sub 18 ani) si nu stiu de unde cumpara copilasul asta, dar parintii se pare ca dorm in bocanci daca nu-l miros acasa si nu au habar ce face odrasla lor, care isi pune viata in pericol.

| Brizbriz a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, nici eu nu cred, iar la 12 ani nu poti sa spui "e viata lui, face, ce vrea cu ea", ci ar trebui gasiti parintii si reclamati la politie angry

| ToțiPentruUnu99 a răspuns:

DA! Fumatul dauneaza oricui, in special daca te apuci de cand esti copil. Nu inteleg, la ce te ajuta la varsta ta? Renunta la ele si fa sport, e cel mai bun medicament

| AYKSSSSSSS a răspuns:

DA!
-CANCER (mai ales pulmonar, dar ai șanșe mai mari să faci aproape orice tip de cancer)
-Boli cardiovasculare (ex: insuficiență cardiacă)
-Infarct miocardic
-Accident vascular cerebral
-Boli pulmonare (fibroză, BPOC)
-Multe altele

Dacă vrei să te sinucizi, poți fuma! Dar te avertizez că moartea de cancer e dureroasă!