| xAndreeaxxx a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare: As vrea sa ma apuc de fumat dar nu in sensul ala adica sa fumez in fiecare zi sau ceva de genul, doar la ocazii speciale sau na...o data la 2 sapt..sau ceva.Asta mi-ar afecta sanatatea? Si o sa incerc sa ma controlez sa fumez o tigara la o sapt, 2. sau mai mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Woodenpints91 a răspuns:

Ok, asta e prima întrebare pe care o văd, de genul "fumatul afectează sănătatea?"
Da, o afectează, dar nu la modul la care cred unii. Cunosc moşi care fumează pachetu' la zi de 40j de ani, şi n-au nici pe dracu.
Singurul dezavantaj al fumatului este că se scumpesc mereu ţigările.
Poţi să fumezi şi o ţigară pe săptămnână, şi o ţigară pe zi...tot cam aceeaşi chestie e.

11 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Mă, nu sunt mai multe tipuri de fumat, ocazional și des, ci unul singur. Dacă fumezi, ești fumător și îți afectează sănătatea, nu contează cât fumezi.

| Dismally a răspuns:

Nu ai cum sa fumezi doar asa la 2 saptamani happy Asta poate la inceput, dar cu timpul vei ajunge sa fumezi in fiecare zi.

| Labyrinth a răspuns (pentru Dismally):

Nu neapărat, eu fumez doar la ocazii şi în rest nu simt nevoia.

| Dismally a răspuns (pentru Labyrinth):

De cat timp fumezi? La inceput merge, dar peste ceva timp vei simti nevoia sa fumezi zilnic, iti spun din propria experienta pentru ca fumez de vreo 18 ani happy

| Labyrinth a răspuns (pentru Dismally):

Am 20 de ani şi la 13 am fumat prima dată.

| Dismally a răspuns (pentru Labyrinth):

E bine ca poti, eu nu reusesc happy

| Dariusuu a răspuns:

Daca vrei sa iti distrugi viata treptat n-ai decat.

| Nordic a răspuns:

Ești tu sigură că acel fumat ocazional nu se va transforma înr-un fumat pasiv? Fumătorii înrăiți au început cu câte o țigară cînd și cînd. Crezi că ei și-au plănuit să devină dependenți?

Răspuns utilizator avertizat
| Labyrinth a răspuns:

Orice ţigară afectează sănătatea, nu contează dacă fumezi azi una şi mâine una sau azi una şi peste 3 săptămâni alta. Să nu te gândeşti că dacă tragi 2 ţigări gata, eşti pe moarte sau că o să mori cu 2 ani mai devreme. Dacă vrei să te apuci apucă-te, dar e o problemă aici, adică: zici tu că o să fumezi una la nu ştiu cât timp, poate-ţi place şi aşa o să devi fumătoare în toată regula. Trebuie să te controlezi bine. Nu de-alta dar cum a zis şi Woodenpints ţigările se scumpesc văzând cu ochii.

| Ady994 a răspuns:

Degeaba crezi tu ca o sa te poti controla sa fumezi doar o data la 2 saptamani. Acest lucru e foarte greu. Cu tigarile e asa: Ori fumezi ori nu fumezi. N-ai cum sa pacalesti chestia asta.

Cat despre sanatate. SI daca o afecteaza ce... Doar nu vrei sa traiesti 100 de ani. Dar totusi sfatul meu e sa te gandesti de 2 ori inainte de a te apuca de tigari