| Crăciun_Andy_1993 a întrebat:

Am 12 ani si la nimereala cand vorbesc vocea mi se subtiaza pentru un moment iar apoi e normala din nou. Ce am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Poate sa fie din cauza ca esti mai emotiv, timid.
Slabe sanse sa fie o problema de natura medicala, adica sa fie o problema a corzilor vocale.
Cred ca prima varianta (cu emotiile) ar fi cauza. Cred ca exista cabinete care te-ar ajuta sa rezolvi problema.
Recomand http://www.la-psiholog.ro/......anda-stela

| JackR a răspuns:

N-ai nimic, esti in faza de "schimbare de voce", absolut normala la varsta ta. Incepe pubertatea, baiete! happy

| Crăciun_Andy_1993 explică (pentru JackR):

Vocea cum este acum asa va ramane?

| JackR a răspuns (pentru Crăciun_Andy_1993):

Nicidecum, o sa evolueze spre tonalitatea definitiva, dar asta o sa fie pe la 14-15 ani. Stai linistit, toti am trecut pe-acolo! happy