| alexia1908 a întrebat:

Am 13 ani, 51.5 kg si in jur de 1.63 inaltime. Credeti ca sunt grasa? As vrea sa fiu mai slaba, dar nu stiu ce sa fac. Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ - vezi răspunsul pe care ţi l-am dat la cealaltă întrebare...

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa te adresezi unui medic nutritionist. Acesta iti poate face o analiza a greutatii corporale si iti poate spune cate kilograme ar fi indicat sa mai slabesti. http://www.i-medic.ro/clinica/clinica-de-nutritie-kilostop

| Christinnnee123 a răspuns:

Pentru inceput ar trebui sa elimini alimentele care crezi tu ca te ingrasa.
De ex. dulciurile.
Maninca de 4 ori dar cite putin.
Bea ceai verde.
Ar trebui sa faci putina miscare.
Pe internet e plin internetul de fitness-uri.
Funda?

| FlorynFlOo a răspuns:

Nu esti grasa absolut de loc. Esti pufoasa. Sa stii baietilor le plac fetele cu carne pe ele nu toate scobitorile. Nu iti mai face griji, esti numai bine.

| Alexa88088 a răspuns:

Daca ai 1.63 este normal sa ai in jur de 50 de kg. Nu esti prea grasa.

| alexia1908 explică (pentru Alexa88088):

Da, dar am aproape 52 de kg...

| FlorynFlOo a răspuns (pentru alexia1908):

La inaltimea ta greutate ideala este intre 50 si 64 de kg, deci esti numai bine. Uite si un tabel sa te convingi cu ochii tai.http://www.sfatulmedicului.ro/......ala_10854. Funda plz?