| anonim_4396 a întrebat:

ce faceti? eu am 1.63 m si 51 kg si 12 ani. acum intrebarile:
1.credeti ca sunt slaba/grasa?
2. spuneti-mi ceva idei cum as putea sa slabesc ( fara diete)
multumesc anticipat! orice idee e binevenita! pentru orice raspuns dau 3 voturi si, daca e cel mai bun, FUNDITA!

ceao! *sunshine*

Răspuns Câştigător
| AikkoxD a răspuns:

Buna! La 12 ani esti destul de ok.
Raportul dintre inaltime si greutate e chiar bun. Adica, greutatea ar trebui sa fie cu 10 mai mica decat inaltimea. Nu ar prinde rau sa mai slabesti 1-2 kg.
Incearca sa nu mananci foarte multa paine, nu bea multe sucuri acidulate. De fapt, renunta complet la coca cola/pepsi ( daca bei) si la mancarurile de la fast-food. Celelalte sucuri acidulate (fanta, sprite.) nu sunt chiar atat de rele precum cola, dar incearca sa bei cat mai putine. Bea multe lichide (apa plata, ceai, lapte) si mananca multe fructe si legume.
Poti sa faci si cateva exercitii dimineata si seara. Sa zicem:

dimineata - 20 de abdomene si 10 genoflexiuni
seara - 25 de abdomene si 15 genoflexiuni

Nu trebuie sa exagerezi cu exercitiile. In fiecare dimineata, inainte sa mananci, te poti cantari, ca sa vezi daca ai slabit ceva.

4 răspunsuri:
| annna a răspuns:

Nu esti grasa...dar daca doresti sa mai slabesti fa mult sport si mananca fructe si legumewinking...succes!

| Anduciu a răspuns:

Nu esti grasa, dar ai putea slabi vreo 2 kg.Incearca sa reduci din alimentatie painea, dulciurile, prajelile si sucurile acidulate.Nu renunta definitiv la ele, pentru ca risti ca atunci cand vei slabi sa mananci/bei toate acestea in exces si sa te ingrasi din nou.Fa miscare, cantareste-te zilnic si fii optimista!
Succes!

| Levana a răspuns:

1. Eşti slabă. Eu am aceiaşi înălţime, sunt cu 4 ani mai mare decât tine şi am 55 de kile (aproximativ). Nicidecum nu arăt grasă. Deci sigur, nici tu nu eşti.
2. Nu-i nevoie să slăbeşti, eventual doar să te menţii. Mănâncă sănătos, fără să faci vreun exces sau să depăşeşti o anumită oră (eu nu mănânc după 6). Şi e necesar să bei multă apă, îţi reglează metabolismul.

| MeUFO a răspuns:

Bună! Eu cred că raportul între înălţime şi greutate e bun. Pentru o formă bună, practică gimnastică 5 zile pe săptămână. Sănătate!
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/ Sper să-ţi placă!