| Schrotter54321 a întrebat:

Am 13 ani si 7 luni si cred ca ar trebui sa slabesc vreo 5 kg(nu k a-si fi grasa dar am putina grasime in zona picioarelor si soldurilor). Eu am 1.60 aprox si 49 kg.As vrea sa-mi spuneti cum a-ti slabit si sa-mi spuneti ce exercitii fizice a-ti facut pentru a slabi la burtica, solduri si in zona de sus a picioarelor.Mentionez ca merg mult pe jos.As vrea sa-mi dati sfaturi serioase deoarece va voi rasplati cu multumiri si

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adelinnaa a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema si vroiam ff mult sa slabesc la burtica chiar daca nu eram chiar grasa la 1.63 m aveam 50 kg si una din profesoarele mele la una din ore ne-a spus ca daca la burtica vrei sa ai abdomen frumos fara pic de burta sa faci cam 400 abdomene pe zi timp de o saptama stiw ca suna mult 400 dar sunt pe zi adica 10 acum 10 mai incolo eu am incercat iar acum am un abdomen plat arata chiar bine si nici dieta iti recomand multe legume si fructe de carne mai mult fiarta iar la picioare alearga sau mergi mult pentru ca asta te ajuta sper ca te-am ajutat :X:*

5 răspunsuri:
| gabytz18 a răspuns:

MUlt sport scumpo. NU trebuie sa sari peste mese, chiar recomand mese regulate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fata draga, vrei sa ajungi anorexica? ai doar 13 ani, pana la cel putin 18 ani fara cure de slabire, esti in dezvoltare, ai nevoie de vitamine altfel ai putea avea probleme grave de sanatate in viitor. Sfatul meu ar fi sa lasi deoparte slabitul, (la cei 1.60 pe care ii ai 49 kg ar fi chiar ok, nu mai ai ce slabi, sincer!) bucura-te de viata, invata si ai grija de sanatatea ta.

| annaangel17 a răspuns:

Poti manca orice, dar cu limita.(nu mult).
Faci in fiecare zi minim 30 de min. sport, si mananci mai mult preparate la gratar. Daca vrei sa mananci fructe, nu manca deloc seara deoarece ele au foarte multe vitamine, si seara tu te culci. De ce sa incarci o masina cand nu o folosesti?
Bei apa multa ca sa te hidratezi.Sa beai ceai verde inainte sau dupa ce faci sport, caci ajuta la slabit.
Si eu am urmat toate acestea, caci am avut si eu problema asta, si chiar a mers. Sper ca te-am ajutat. Spor la slabit! (instructiunile sunt de la un specialist).

| izab3llaa a răspuns:

Buna!( eu am tot 1.60 cm si am 45 kg, si chiar imi doresc sa ma ingras, nu sa slabesc! ) Sunt de parere ca la varsta care o ai nu ar trebui sa fi ingrijorata si sa tii diete deoarece organismul tau e inca in crestere, iar daca mananci mancaruri reci cum zice Cris_Chris_1986 risti sa iti strici stomacul si sa te imbolnavesti. Daca iti doresti asa mult sa slabesti cred ca cel mai bine ar fi sa mananci sanatos, sa eviti cat mai mult dulciurile si sucurile si sa te apuci de un sport de performanta. O zi buna!

| Cris_Chris_1986 a răspuns:

Incepi ziua cu sport, miscare, gimnastica etc
Mananci de 2 ori pe zi
Nu manca mancare gatita ( calda )
Nu mamanci : paine, cartofi etc ( carbohidrati ),
Doar carne de pui sau peste.
Rabdare si multa miscare!