| stefyy234 a întrebat:

Am 13 ani si au inceput sa-mi apara vergeturile. Ce ma faac? puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| DataSoft a răspuns:

Ce sunt alea? laughing

| stefyy234 explică (pentru DataSoft):

A BIG problem laughing

| DataSoft a răspuns (pentru stefyy234):

Continua..deci care`i problema? happy

| stefyy234 explică (pentru DataSoft):

Vergeturi - sunt cicatrici liniare dormice acompaniate de atrofie epidermica care apar din ţesuturi de sub piele prin ruperea de la o creştere rapidă. Intelegi? laughing

| teo2 a răspuns:

Scuze ca intreb.dar cate kilograme ai? Tine si de asta.Si eu am avut. Dar am facut mult sport si mi-au trecut. Acestea pot rezulta si din cauza trecerii de la slabit-la ingrasat sau invers. Eu din cauza astea le-am avut.

| stefyy234 explică (pentru teo2):

Am 43 kg si 1.60 inatime. Recunosc, in ultima jumatate de an am inceput sa mananc mult mai mult ca de obicei. Primele vergeturi le-am observat cam acum doua saptamani. Poate e si de la sport. Toata vara am jucat handbal dar de cand a inceput scoala am mers doar in weekend. Acum nici macar la sfarsitul saptamanii nu mai merg. Plus ca mergeam cu rolele, bicicleta, dar pe frigul asta stau doar in casa.

| teo2 a răspuns (pentru stefyy234):

Singurul sfat pe care ti-l pot da e sa nu te lasi de sport. Chiar si daca faci acasa exercitii tot e bine. Sunt pe youtube atatea de unde poti alege.

| stefyy234 explică (pentru teo2):

Multumesc mult de sfat. :*

| teo2 a răspuns (pentru stefyy234):

Cu mare drag :*