| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani totusi am o fobie cu acele! si tocmai trebuie sa ma duc sa fac niste analize! ma sperie ingrozitor mai ales reactia mea de acolo cand voi vedea acul o sa incep sa vorbesc incontrolabil si sa pun multe intrebari nu o sa mai pot gandi la ce fac ultima oara am inceput sa tip si sa zic ca nu vreau atat eram de speriata si nu stiu ce sa fac! cum scap de fobia asta cat mai repede mor de frica!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| DumiY a răspuns:

Buna!
Am si eu tot 13 ani Cand eram mica eu tot asa faceam(insa eram mica, aveam cam 7-8 ani). Stiu ca odata trebuia sa imi fac niste analize si cat de speriata eram am inceput sa ametesc si parca auzeam zgomote si tipete(nu stiu ce aveam dar asta s-a intamplat).
Din cauza unor probleme de sanatate a trebuit sa ma obisnuiesc.
Nu e chiar asa de rau. Nu te uita, pentru ca m-ai rau iti faci. Uita-te in alta parte si gandeste-te la altceva. Stiu ca nu e chiar asa de usor pe cat pare dar va trece repede. Trebuie sa te obisnuiesti!
Pa, pa!

| geosto a răspuns:

In primul rand nu te uita la ac in timp ce iti face injectia! Pur si simplu trebuie sa te gandesti la ceva! Nu stiu, incearca sa te gandesti la o amintire faina! Sau incearca sa numeri, etc! O sa treaca si frica de ace cu vremea! Si mie la inceput aveam un pic frica de ace! Dar sa stii ca a trecut! Acum ma uit cum imi baga acul in vena si nu am treaba! Prima oara e mai urat dar trece!

| RMA a răspuns:

Incearca sa nu te gandesti la ce se intampla si eu am probleme cu acele dar nu ca la inceput, daca imi arata cineva acu lesinam uitate in alta parte spune-i sa te tina de vb, mg cu cineva care sa ai curaj incearca sati incingi aceasta fobie..la mine a mers sper ca te-am ajutat

| AlexandraNicoleta a răspuns:

Paipur si simplunu te uiti! E mai usor decat pare.Inchizi ochii, te gandesti la ceva frumos si o sa treaca mai repede decat crezi.Eu ti-am spus despre analize.Despre fobie, nu stiu