| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani, 1, 62 si 56 de kg. Vreau sa slabesc, dar nu stiu cum. Am citit undeva ca greutatea normala este cu 10 kg mai putin. deci vreau sa ajung la 52-51 de kg. cum sa slabesc sanatos si frumos (fara vergeturi sau alte chestii inestetice)? Stiu ca am nevoie de un regim alimentar dar si de sport. Sport fac dar cu regimul stau cam prost. nu stiu ce sa mananc mai ales ca invat si dimineata si nu imi prea place sa mananc dimineata. ajutooor! Cine imi scrie ceva bun si folositor primeste

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vrei sa slabesti repede, trebuie sa urmezi strict o dieta, daca nu ai voie sa mai ciugulesti asa. una alta. Ai mai multe variante, poti sa folosesti dieta aceea doar cu ceva, gen sa zicem cu porumb fiert, sau cu salata de varza. Asta insemnand, de fiecare data cand iti este foame sa mananci numai acel ceva care ti l-ai ales, de cate ori vrei tu pe zi, nu conteaza. Dar regula de aur eu cred ca este sa nu mananci dupa 7, decat sa bei apa si atat.
Deci: dimineata poti sa bei lapte cu musli sau poti sa bei ceai cu paine prajita si branza (vezi sa nu fie grasa). Sa bei foarte multa apa, sa mananci fructe (mai putin banane pentru ca ingrasa), ananasul ajuta la slabit, sa faci sport cam eu stiu, sa zicem 2 ore pe zi. Pentru ca sa scazi din burtica trebuie sa faci abdomene. Incepi incet, incet pana ajungi cam la vreo 200 pe zi (o sa ti se para usor).
Daca te tii de chestiile astea poti sa slabesti destul de repede.
Spor la lucru!

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Regula de aur? chestia cu ora 7 e o tampenie, ultima masa trebuie sa fie cu 2-3 ore inainte de culcare.

abdomene sa scape de "burtica"? tu esti COMPLET pe langa, nu? laughing

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Eu stiu din proprie experienta. Vreo 2 saptamani nu am mai mancat dupa ora 7, si a dat roade.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Evident ca da roade, nu am zis ca nu slabesti, dar iti fortezi stomacul. Eu personal cunosc 2 foste colege care au facut gastrita aplicand reguli de genul.

Poti slabi sanatos. Si ca sa arati bine e normal sa slabesti in cateva luni, in 2 saptamani sa se vada diferente e prea rapid.

7 răspunsuri:
| Standby_Lucian_1995 a răspuns:

De unde esti? smug

| anonim_4396 explică (pentru Standby_Lucian_1995):

Din Bucuresti laughing

| Standby_Lucian_1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti draguta big grin

| Standby_Lucian_1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti draguta :*