| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani, 1.67 si 57 de kg
Vreau sa mai slabesc... dar nu prea stiu cum...
Puteti sa ma ajutati? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bunny a răspuns:

Pentru inaltimea ta ai o greutate normala.Depinde de structura ta osoasa si de marimea stomacului + daca ai celulita.
Important e cum te vezi tu in oglinda, nu sa faci o obesie pentru un numar fix de kg. Poti arata bine si cu 70 de kg.
Ceea ce ai tu nevoie(mai ales la varsta ta) e SPORT. Nu incerca sa te infometezi sau sa exagerezi cu dietele.
Ca alimentatie trebuie sa respecti un program normal cu 3 mese pe zi la o distanta de 5-6 ore intre ele, sa bei cel putin 2, 5 l de apa pe zi, sa eviti sucurile acidulate, fast-food'ul, painea etc.
Si cel mai important SPORT.Cu sport si hidratare(apa) vei da sigur.
Pentru burtica cat mai multe abdomene(incerci sa faci cate poti-30-50 si peste inca 2-3 ore repeti procedura - e mai recomandat asa decat sa te fortezi sa faci odata 200). Pentru picioare poti sa alergi pe scari sau sa mergi cu bicicleta(sau sa o simulezi stand intinsa in pat cu picioarele in sus miscandu-le circular in fata si in spate). Ca inlocuitor al abdomenelor, poti sa stai lipita de ceva plat(perete, dulap) si sa tragi aer in piept, stai cateva secunde si expiri.Repeti procedeul de cateva zeci de ori si intr-o luna, maxim 2 daca vei respecta un program zilnic, vei avea o piele tonifiata si bine conturata.
Succes si sper ca ti-am fost de ajutorhappy.

1 răspuns:
| emima a răspuns:

Pai pentru inaltimea ta esti perfect ca greutate