| FlorentinaM a întrebat:

Am 14 ani. daca iau calciu efervescent ma ajuta la cresterea in inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Emmma15 a răspuns:

Buna florentina! Si eu am aceeasi problema cu cresterea.Am 13 ani si jumatate, 1, 51 si 37 kg. Vreau sa incep o dieta cu calciu efervescent, fructe, legume, lactate si sport.Incerca si tu!
Dimineata cand te trezesti fa timp de 10-20 minute niste gimnastica. Apoi mananca 1 mar si o banana sau un mar si o nectarina (fructe sa fie). Dupa ce mai trece unpic de timp, ia micul dejun.Ce poti manca la micul dejun?:
-lapte cu cereale;
-branza de vaci cu miere de albine, simpla sau cu zahar;
-clatite;
-oua fierte;(evita prajelile dimineata)etc.
Este foarte important ca la scoala sa iei pranzul:un mar sau o banana si un sandvis.
Cand ajungi acasa, asigurate ca incluzi in masa ta macar un fruct pentru ca din fructe luam cele mai importante vitamine.Seara nu mai manca dupa ora 20:00 si fa din nou 20-30 minute de gimnastica.De asemenea in timpul zilei poti incerca sa joci fotball, handbal, tennis orice implica miscare! Cu timpul poti trece de la 30 de minute de gimnastica la 40, 50 cat mai multe.Te vei simti mai bine, vei trai sanatos si vei creste!

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Să crești mare.
Pentru a crește mergi la înot sau baschet/handbal ori volei.
Calciu, indiferent de forma de prezentare, îl iei numai la indicația medicului. Nu de îndopi niciodată cu medicamente fără aviz medical.
Consumă fructe și legume proaspete, lactate (sunt sursă de calciu), etc.
Succes.
Pa, pa.

| JohnnyBi a răspuns:

Calciu ajuta dar singur nu face mare lucru. fa si tu baschet sau o gimnastica sa includa sarituri. sau pe scara (de aia de ai la sala de sport de lemn) poti sta intinsa tinandu-te de scara doar cu mainile.

Răspuns utilizator avertizat