| onelove12 a întrebat:

Am 14 ani. Mie mi-a venit menstrautia prima data in noiembrie de atunci nu mi-a mai venit.Azi de dimineata ma durea in stanga abdomenului asa de rau incat nu puteam sa ma misc aproape nici respira, am luat un panadol si intr-o ora mi-a trecut. Durerea sa fie din cauza venirii menstruatiei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Durerea poate fi dată și de colonul sigmoid, nu de la ovar!
Pentru menstră te ajută combinația de ceai de crețișoară cu urzică. Bine ar fi dacă ai face și dozările hormonale la endocrinologie dar nu lua pilule de reglare a menstrei de pe acum că te dereglezi și mai rău, vezi reacții adverse de pe prospecte.
Ai grijă de tine.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, durerea respectivă poate fi din cauza menstruaţiei : e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină iar.

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a va veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Pentru a atenua temporar aceste dureri premenstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ), ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Toate cele bune.

| Latinmoon a răspuns:

Da cu siguranta din cauza venirii mensruatiei! :* love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Mulţi înainte!
Da, este posibil să fie şi din cauza venirii menstrei.
Ai deregări hormonale, te poate ajuta ceaiul de creţişoară, stimulează apariţia menstrei.
Te pup!

| portocla a răspuns:

Da fii sigura! kiss funda.big grin