| andrei15261 a întrebat:

Am 14 ani și am 161cm. Mama are 162cm iar tata are 184cm. Am citit pe niste site uri ceva formula de cat voi creste si am ajuns ca voi avea 180cm. Dar am un prieten care mama lui are 165cm tatal 170cm el trebuie sa creasca 175cm și acum are 185cm și nu practica niciun sport. Oare eu voi fi mai inalt ca el daca nu creste avand in vedere înălțimea tatălui meu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti sigur. Un copil poate mosteni inaltimea tatalui, a mamei sau a unui bunic.
Ex. meu: am mostenit inaltimea mamei, mai am 3 frati mai mici, toti au mostenit inaltimea tatalui si sunt mai inalti ca mine cu 10-15 cm.

| xXVranceaXx a răspuns:

Dacă prietenul tău nu a practicat niciun sport, deși părinții lui sunt mici, probabil că are o greutate slabă.
Tu dacă practicai un sport în care se aplică efort la mușchi pieptului și ai spatelui, puteai să crești mai mult în înălțime.
Nu pot să îți dau răspuns definitiv dacă o să ai o înâlțime mai mare în comparație cu cei ai tatălui tău, aici se bate materia de biologie (genetica) la aceste lucruri; dacă o să ai gene bune, te poți mulțumi cu o înălțime deși ai acum 1.61 m, e posibil să ai în jur de 1.75 m sau echivalent cu înălțimea tatălui tău dacă ești hrănit bine și corect, trebuie să bagi multe minerale, în mare parte calciu. Mult spor.

| MarioADV a răspuns:

Pana la 14 ani tb sa cresti cel mai mult.De la 14 ani pana la 16 poate mai cresti 2-3 cm pe an, si dupa cate un cm.Baietii cresc pana la 18 -21 de ani, daca nu ma insel.Cel mult, o sa ai 1.70.Eu am 15 ani, mama are 1.60, tata 1.75 si eu am deja 1.79 sau 1.80.