| eamrle a întrebat:

Salutari prieteni, am o intrebare...De ce sunt asa de inalt (195cm) pe când toti membrii familiei mele sunt cu mult mai mici decât mine: Bunica(155cm), sora(165cm), mama(170cm), tatal meu(175cm). Ce e neinregula cu mine? De ce sunt foarte inalt in comparatie cu familia mea? mie foarte greu sa am asa o inaltime, am dureri de spate, picioare, cap, e doar chin. Inaltimea mea ma face sa stau departe de ei, ma face sa fiu rece in orice activitate, ma opreste din a mai fi o fiinta, ma face foarte inchis...care e cauza ca sunt asa de inalt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Vecinul e inalt? laughing)
faci sport gen inot, baschet?

| eamrle explică (pentru DenisIonut01):

Acum nu fac nimic, de la 13 până la 18 ani faceam gimnastica doar

| Violleta2022 a răspuns:

Sotul meu are 1.94m si nu vad vreo problema cu inaltimea lui, chiar mi-a placut teribil.
Sa nu-ti afci niciodata probleme ca esti foarte inalt, ca poti avea orice femeie din lume, fata de un pitic de 1.70m care-si roade unghiile de invidie, ca nu poate avea decat femei micute.
Sunt multe sportive si fete inalte, care aleara dupa barbati inalti, deci tu ai cele mai mulet sanse sa agati o varietate larga de fete.

In ce priveste cresterea ta masiva, pot fii mai multe cauze: hormonal, anumiti factori sau cine stie ce stimuli endocrini ai folosit fara sa realizezi, poate esti adoptat, sau poate ai alt tata biologic.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate esti copilul unui vecin, prieten sau chiar infiat happy
Glumesc, de buna seama.
Si sotul meu are tot 1.95m si parintii lui sunt in jur de 1.85m tatal si 1.70m mama.
Sunt gene mostenite de la bunici si strabunici, care in anumite circumstante propice, cand hormonii (tai)de crestere sunt foarte activi, duc la o crestere accelerata a oaselor, in perioada adolescentina.

| Felys a răspuns:

Si in familia sotului meu parintii erau relativi mici de inaltime iar ei copiii, 2 mici si 3 foarte inalti.Asta este gena, se arunca in neam Durerile de spate sunt si pentru ca ai crescut foarte repede sau poti avea chiar scolioza.Cred ca putin sport ar ajuta dar nu din acela cu greutati foarte mari ci pentru intarirea musculaturii

| BuLaNNNeL a răspuns:

Asta este genetica ta. Înălțimea nu poate fi influențat de alți factori. Foloseste-te de asta. Poti face culturism, o alimentație serioasă, antrenamente corecte, in cativa ani, poti atinge 90-100kg, faci niste cursuri de bodyguard si un sport de contact, poti castiga frumos.

Răspuns utilizator avertizat
| Goddessss a răspuns:

Esti mai special... Atâta tot.
Eu nu înțeleg de ce te plângi atâta?
Esti un tip inalt. Majoritatea baietilor vor sa fie mai inalti si nu pot.
Majoritatea fetelor le plac băieții inalti, deoarece semnifică forță si putere.
De ce esti asa de complexat?
Alții is invidiosi
Treaba ta...

| eamrle explică (pentru Goddessss):

Vor sa fie inalti, sigur ca nu 195cm, si fetele vor baieti inalti dar nu asa de inalti ca mine.

| Goddessss a răspuns (pentru eamrle):

Da pe dracu. Eu sincera sa fiu, cunosc o fata de 1, 50 care este cu unul de 1, 90 aproape de înălțimea ta.
Care e faza?

| Autumnsparkle a răspuns:

Genele se transmit din generație în generație, acestea pot sa nu se manifeste generații întregi, exista șanse ca tu sa fi avut un strabunic sau o strabunica înalți și de aceea