| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am si eu o intrebare. sunt baiat am 18 ani jumate si inaltimea de 168cm. De la vreo 15 ani nu am mai crescut nici macar un cm. Tata este cu un cap peste mine are 180cm, iar mama are 165cm, Intrebarea mea este daca mai am vreo sansa de a creste in inaltime. mersii

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai facut cumva vreun sport sau sala, in perioada adolescentei?

| 3litecrew a răspuns (pentru Violleta2022):

Am facut sala intensiv cand aveam 16ani in fiecare zi timp de 3 luni

| Violleta2022 a răspuns (pentru 3litecrew):

Gata, ai gasit raspunsul la problema ta!
Toate studiile medicale spun ca SALA inhiba hormonii de crestere a adolescentului, de aceea NU este recomandata pana nu se incheie cresterea, adica pana la 20 de ani.
Cum tu ai facut sala intens, iata si cauza care ti-a stopat cresterea in inaltime!

| sierra1 a răspuns:

La 18 ani și ceva, ți-ai cam atins maximul. Poate-poate mai pui juma de cm. Doar atât

| Hyperion7 a răspuns:

Posibil sa mai ai o șansă în a treia etapă de dezvoltare care s-ar termina pe la un 23 de ani
Acum rămâne de văzut