| RazvanMihai324 a întrebat:

Am 14 ani si de 2 luni am observat la testiculul stang o dilatare a unei vene nu stiu cum sa explic mi-a aparut un chis si cel stang pare a fi mai moale decat cel drept cand se lasa in jos testiculele, e ceva normal vreau sa stiu daca ati avut sau daca este normal si trece de la sine FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Se numeste varicocel, daca e ce ma gindesc eu, si necesita o mica operatie, ti se face un mic "buzunar" in partea de jos a abdomenului si pe acolo se scoate acea vena. Deci, e necesar ca un medic sa te vada.

| Omis a răspuns:

Din punctul meu de vedere, aceasta e o problema care necesita control medical, asa ca du-te cat mai repede la medic, ca aici vei gasi diferite raspunsuri, dar niciunul in masura sa-ti raspunda cu exactitate la problema pe care o ai. Cel mai sigur e sa te examineze un medic.