| Ggffsjgjxkgdyfktusfsh a întrebat:

Am 14 ani și de aproximativ 4 ani port ochelari de vedere (dioptrie -4 ambii ochi). M-am obișnuit greu cu idee aceasta și mă simțeam diferită de ceilalți prieteni.
De vreo luna mă gândesc să îmi iau lentile de contact, recomandate de medicul oftalmolog, pentru stoparea creșterii dioptrie. Voiam să vă întreb ce părere aveți despre lentilele de contact și dacă sunt comode.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti va lua o perioada de vreme sa te acomodezi cu lentilele, dar sunt mult mai comode si mai estetice decat ochelarii.
Trebuie sa-ti spun ca sunt si persoane care nu pot suporta lentilele si atunci nu poarta, dar asta tine doar de tine si de cat de bine le poti tolera.
Cat priveste costul lentilelor de contact, sunt destul de scumpe, mai ales ca trebuiesc schimbate frecvent.
Dar, pana nu incerci, nu vei sti daca poti tolera lentilele de contact.
Merita sa incerci, oricum te poti intoarce la ochelari in orice clipa cand decizi sa nu mai pui lentilele de contact.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti recomanda vreun medic lentile la 14 ani?

E incomod tare cu lentine, dupa 4 ani de purtat ochelari cred ca te-ai obisnuit incat sa nu mai renunti la ei.

| alice4stars a răspuns:

Cu lentilele sigur te vei acomoda mai greu, trebuie sa ai grija cu ele, sa fie de calitate. Daca nu sunt de calitate, si ai reactii ciudate (lacrimare, durere, incomodare), înseamnă ca nu sunt de calitate. Trebuie sa ai mare grija!