| SuntEuIar a întrebat:

Am 15 ani, as vrea sa incep sa lucrez. Nu stiu de unde sa incep, nu am posibilitatea de a merge la sală. Pe internet nu exista mai nimeni care sa faca sau sa precizeze un "plan" sa mi se potriveasca mie. Caut de cateva luni metode si metode pentru a lua in greutate, am 52kg. As mai vrea sa dau si la liceul militar dar in contidita in care sunt eu acum... nicio șansă, sunt foarte slab si nu am masa musculara. Apreciez orice workout plan sau orice idee. Mulțumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabrielcosmin1989 a răspuns:

Este important să înțelegem că, la vârsta ta, organismul tău se află încă în proces de dezvoltare și, prin urmare, este important să ai o dietă echilibrată și să faci exerciții fizice regulate pentru a-ți îmbunătăți sănătatea și a-ți dezvolta masa musculară.

Iată câteva idei care ar putea fi utile:

Încearcă să mănânci mai multe alimente bogate în proteine, cum ar fi carne, pește, ouă, fasole, nuci și semințe. Acestea te vor ajuta să-ți construiești mușchii.
Adaugă carbohidrați complecși, cum ar fi pâinea integrală, orezul brun și cartofii dulci, în dieta ta pentru a-ți oferi energia necesară pentru exerciții fizice.
Bea multă apă pentru a te hidrata și a-ți menține organismul în bune condiții.
Încearcă să faci exerciții fizice regulate acasă, cum ar fi flotări, genuflexiuni, fandări, împins din șezut, flexii de braț și exerciții cu greutăți (de exemplu, sticle pline cu apă sau saci cu nisip) sau banda elastica.
Poti sa te uiti si la tutoriale video sau ghiduri online care iti arata cum sa faci aceste exercitii si cum sa te antrenezi eficient acasa.
Poți să începi cu un program de antrenament de 3-4 zile pe săptămână și să crești gradat intensitatea și durata acestuia în funcție de nivelul tău de formă fizică.

Este important să ții cont că procesul de a lua in greutate și de a-ți dezvolta masa musculară poate dura ceva timp și nu va fi întotdeauna ușor. Este important să fii răbdător și să-ți setezi obiective realiste. Nu uita să te odihnești suficient și să-ți acorzi timp

2 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

Adica vrei sa lucrezi la sala? Adica sa te antrenezi?
Daca nu ai posibilitatea de a merge la sala este foarte important ca macar sa vorbesti cu cineva de specialitate ce ai putea sa faci. De exemplu profu de sport, asta daca nu vrei sa incerci sa vorbesti cu cineva de la sala.

| NuCitescNotificari a răspuns:

De ce vrei sa lucrezi la varsta asta? Cineva te da afara din casa? Sau ai copii de crescut?