| Marbella188 a întrebat:

Am 15 ani si am aflat ca am glaucom juvenil, acum aproximativ 3 ani am aflat ca am la ochiul drept neuropatie optica congenitala(vad in ceata cu ochiul drept) iar acum o luna la un control de rutina mi s -a zis ca am glaucom juvenil, mi s-a dat tratament, picaturi, Xanatal. stiu ca sunt multi oameni care au probleme cu ochii, sau poarta ochelari, chiar copii mai mici care au glaucom. dar mi-e frica, sunt prea stresata de chestia asta, mi-e frica sa nu-mi pierd vederea, sa orbesc, doamne fereste! imi puteti da un sfat? sa nu-mi mai fac atatea ganduri negre? multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Shimozukushiki a răspuns:

Din câte știam glaucomul era o „boală" ceva mai gravă ca miopia și hipermetropia, și știam că apare la o vârstă destul de-naintată 50-60 +. Nu prea știu prea multe despre această boală dar tot ce știu e că e destul de rară și apare la oamenii în vârstă.
P.S. Aa! Și mai știu că mi se pare că nu se poate trata decât prin operație sau nici așa.

| Neyter a răspuns (pentru Shimozukushiki):

Ba, las-o asa big grin esti paralel.

| Cotor_Bogdan_2002 a răspuns:

Din cate stiu, glaucomul nu se vindeca, dar ii se poate stopa evolutia prin picaturi, operatii etc. Deci va trebui sa iei picaturi toata viata, dar nu o sa orbesti.