| Marbella188 a întrebat:

Buna, am 16 ani
De ce vad in ceata cand ma trezesc dimineata? vad in ceata cu ochiul drept (pareza de neev optic, sau o malformatie milimetrica din fapta cazului ca am crescut ft mult intr-un timp reped) dar cu ochiul stang vad bine doar ca am glaucom juvenil la ambii ochi si seara imi pun picaturi(xalatan) s-ar putea din cauza asta?

E posibil sa fie din cauza asta? Sau ca sunt obosită? De ex, acum cateva zile, de dimineața m-am trezit si vedeam in ceata ft rau, dar aveam si o pata pe fata de la perna, cum am dormit, e posibil sa fi fost de la chestia asta? Sunt cam speriata, si nu dirm noaptea fiindca mi-e teama sa nu ma trezesc si sa vad in ceata, sunt si i fire panicoasa, fac atacuri de panica repede. si inceec sa ma feresc cat pot. Un sfat cevaaa, multumesc.
Maine an si control, merg din 3 in 3 luni, dar mi-e frica, am gânduri negre cum sa nu-mi pierd vederea sau ceva, doamne feresteee

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Exista si riscul pierderii vederii, dar in cazuri mai rare, oftalmologul iti va da un raspuns mai clar decat noi.

| eliancodrut a răspuns:

Tinere, capul sus. Nu pune inainte raul. In viata trebuie sa gandesti pozitiv. Se zice ca dracu' nu este atat de negru precum pare. Doar un medic specialist poate sa iti dea un sfat bun. Nu te lua dupa tot ce ti se spune, ca s-a ajuns ca la noi toata lumea sa se priceapa la toate. Ochii sunt organe (organ) ale corpului foarte sensibile si nu trebuie aplicat tratament "dupa ureche". Capul sus si zambeste ca esti fata tanara si frumoasa. Si problemele se rezolva prin vointa noastra, a fiecaruia.