| Osip_George_2001 a întrebat:

Am 15 ani si beau cam o data la 2 luni cate 2, 3 pahare de bere. Nu neaparat la 2 luni, si la 4, 5, dar vreau sa stiu daca este mult si risc sa patesc ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E mult si in timp o sa-ti degradezi creierul, adica vei fi mai putin inteligent decat ai putea fi. Un copil de 15 ani poate bea, la ocazii, adoca de 2-3 ori pe an o cantitate mica de alcool (adica o jumatate de pahar de bere sau doua guri de vin), dar in nici un caz mai mult.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-i mult. Bunicul meu a baut toata viata lui cate un pahar de vin sau un paharel de tuica in fiecare zi si a trait 92 de ani. Mai traia daca nu-l lovea un idiot pe trecerea de pietoni.

| xDragosel007 a răspuns:

Trebuie sa bei maxim 100 ml o data la 5 luni! Vei fi mai putin inteligent in timp!