| AndreiAron656 a întrebat:

pe data de 5 martie 2018 am implinit 7 luni de cand n-am mai baut o gură de Coca-Cola, m-am ambiționat sa nu mai beau deloc dar nu e chiar asa usor(energizante nu beau deloc, nici cafea, nici n-am fumat sau tras vreodată un fum în viața mea), nici alte sucuri carbogazoase nu beau de fel. Stiu ca e foarte greu pentru un adolescent sa faca astfel de decizii(si nu, nu am nici o problema de sanatate si nici nu mi-a interzis cineva sa mai beau cola, sunt perfect sanatos), intrebarea mea e urmatoarea, n-am mai baut cola de 7 luni dar este foarte greu, deci, daca mai e sa beau cate un pahar/două pahare la ocazii speciale(rare ori) imi va afecta rinichiul cu ceva? (max. un pahar pe luna) Ce parere aveti in legatura cu afectarea rinichiului? Fara intrebari aiurea, e ceva serios, multumesc anticipat! : )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu are nicio problema numa sa nu-ti porneasca iar dependenta. Asa baut ocazional e ok.

| dannyel86 a răspuns:

Cola beau si eu ocazional, desi imi place mult gustul. Nu se intampla nimic.
Ideea e sa nu mai revii la consumul haotic de dinainte, caci nu se stie cum iti va afecta sanatatea pe viitor.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Sucurile acidulate si mai les cola afecteaza rinichii in sensul ca va creste riscul aparitie pietrelor la rinichi si chiar va duce la aparitia acestora in cele mai multe din cazuri.
Eu de 5 ani nu mai beau nimic acidulat.

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Eu am 32 si am baut si fumat tot ce e posibil, alcol, energizante, tot? Nu cred ca un pahar de cola odata pe luna are cu ce sa ti afecteze atat de repede organizmu.
Dar sa nu uitam ca nu toti reactionam la fel, avem reactii diferite de la om la om.

| AndreiAron656 explică (pentru Cristian_Cristi_1986):

Am baut multa vreme Cola si n-am avut probleme de sanatate absolut deloc, dar ma gandesc sa nu ma afecteze pe viitor