| radu_2734 a întrebat:

Am 15 ani.Si fumez 2 tigari pe zi. Vreau sa stiu daca imi afecteaza foarte grav plamani.Deoarece de la un timp mai simt cateodata intepaturi la inima cand respir. Vreau un sfat daca sa le mai raresc sau sa ma la? Si daca este chiar asa de daunator fumatul a 2 tigari pe zi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OnWeed a răspuns:

Eu zic sa te lasi daca poti...Si eu am 15 ani si am avut zile in care eram foarte indispus sau nervos si am fumat si un pachet intreg intr-o zi ceea ce mi se pare exagerat... dar cand am incercat sa ma las nu prea ma mai reusit deoarece peste tot in jurul meu se fumeaza (liceu, acasa, cercul de prieteni).

La 2 tigari plamanii tai nu sunt afectati foarte tare si daca mai faci si sport poti spune ca nu esti afectat deloc dar mai bine lasa-te de fumat... e o prostie.

24 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La varsta ta fumatul a doua tigari pe zi este foarte daunator si afecteaza grav plamanii. Renunta la ele complet, cat inca nu e prea tarziu

soothe
| soothe a răspuns:

La 15 sa fumezi 2 tigari pe zi este mult. Mergi pe adresa asta http://images.google.ca/......tp?/images
Uite-te la asta si dupa aceea mergi matale la un spital de oncologie. Nici nu este nevoie sa intri inauntru. Te uiti numai la cei care se plimba pe acolo. Multa sanatate!

| cristi202 a răspuns:

E daunator intregului organism, deci si inimii. Asa ca, daca te inteapa inima, lasa tigarile deoparte. Sau poate la un moment dat, te va lasa inima pe tine. Si e pacat, ca esti inca tinar.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Incepe sa se depuna gudronul, care e ca un noroi lipicios si blocheaza oxigenarea, creeaza si probleme de circulatie. Uita-te la testul asta: http://www.youtube.com/watch?v=-DbFBu_I_lA
400 de tigari inseamna 2 cartuse. Cand se instaleaza dependenta de nicotina cele 2 tigari zilnice pot deveni usor un pachet. Fiind tanar si inca mai puternic decat dependenta de nicotina, organismul tau respinge substantele din fum, iar atunci cand ti-e rau e din cauza ca organismul face un efort in lupta cu otravurile din fumul de tigara. Cu mintea de acum, daca as fi in locul tau n-as mai aprinde vreodata o tigara. Acum, dupa 17-18 ani de fumat imi e tare greu sa ma abtin de la fumat, si tot ma lupt cu mine sa incerc. Nu vrei sa stii cum e.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Lasa-te.

| alexflor87 a răspuns:

Este foarte daunator si pentru cel care sta in fum de tigara, mai ales celui care fumeaza. Si un fum pe zi e daunator. Cred ca oricine te-ar sfatui sa le lasi, nu iti ajuta la nimic si iti fac si foarte mult rau sanatatii.

| Roby67 a răspuns:

LASA TIGARLE! Nu te fac cu nimic mai smecher ci din contra, tu puti, iti strici sanatatea, te costa bani multi, traiesti mai putin si multe altele. In loc de fumat ia si tu o guma de mestecat in gura sa mirosi frumos si asa te plac fetele mai mult. Tu ai inceput cu 2 pe zi si daca faci asa mai departe ajungi la 20. Inca o data sfatul meu: lasa tigarile, pentru ca te pot afecta nu numai la plamani.

| We will meet one day, but not today... a răspuns:

Sfatul meu e sa lasi fumatul DE TOT.

| AndutzaAndu a răspuns:

Mai bine te-ai lasa de fumat, decat daca mai tarziu ai cadea in "patima" fumatului. Si eu am 15 ani (in curand o sa fac 16 ani) dar nu am incercat niciodata sa fumez, si nici nu vreau.

| SunShine_3102 a răspuns:

Faci cancer si mori! nu te juca cu viata de la 15 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut si eu am 15 ani si pana acum nu am fumat dar cand mai ieseam cu niste prieteni in oras am tras si eu un fum- 2. Nu pricep ce este asa tare sa fumezi, cand am tras nu numai ca nu simti nimic dar te doare in gat si in interior in plamani zici ca iti pui un bolovan pe piept. Eu unul zic ca e cea mai mare prostie si mai bine te lasi decat sa ajungi la 1 pachet 2 pe zi. Asa zicea si un prieten de-al meu ca a luat odata, a mai luat odata si acum nu mai poate sta fara sa fumeze macar 1 pachet pe zi... acum decizia e a ta sper ca team putut ajutawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Io am 13 ani si am fumat 2 luni si m-am lasat dar acum vreau sa incep iar eu fumat cate 3 pe zi un prieten de al meu aaa inceput sa fumeze de la varsta de 7 ani acum fumeaza cate 2 pachete laa zii eu zic sa fumezi 1-2 maxim mai mult nu si sa faci mult sport

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti prost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pretene fumez de la 12 ani si nu am nici pe dracu acum am 17 si fumez 1 pachet pe zi(e perfect normal)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fumez doua tigari ap iti e 30 minute din viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-te acum cat inca poti ca mai tarziu o sa iti para rau

| sharky88 a răspuns:

Uita-te aici... sper sa te razgandescti
http://stirileprotv.ro/......monar.html

| crrinnaaa a răspuns:

Sincer si eu fumez si eu m-am apucat din cauza ca a plecat mama in iatlia ca avem datorii enorme si la inceput am incurajato dar cand a plecat si nu o mai simteam langa mine.nu am stiut ce sa fac cu cine sa vb asa ca tigari si cola. solutia suprema.sincer si acum fuemz dar e viciu nu din cauza plecarii mamei sau altceva. cel mai mult contreaza anturaju. eu de ex pot sa ma las de fumat dar e greu. adica simti nevoia.si nu incerca din prima sa le reduci de tot. cate un pic treptat si o sa mearga

| seryf50 a răspuns:

Asculta nasa poti tirpi daca nas fumez eu inteleg asa ceva cumparati calian daca stii ce inseamna asta el nu dauneaza la sanatate dar etot ca tigara

| Love4Free a răspuns:

Si eu fumez de la 13 azi acum am 14 si fumez 1 pachet in 2 zine!

| catiluver16 a răspuns:

Fratzica sa iti sp ceva si eu am 15 ani fumez de cateva luni, stai linisit 2 igari e putin deoarece in timpul noptii plamanii ti se aerisesc asa ca nu iti fa probleme mananca fructe cat de multe si ia viramina c si o sa ai plamanii la fel de roz... asa fac eu si sunt la fel de rapid ca inainte ma refer la 1000 d metri...scc bro

| Buhna_Diana_2000 a răspuns:

Este foarte daunator si e foarte rau ca te-ai apucat la o varsta atit de frageda de fumat mai ales ca plamiinii tai sunt inca in dezvoltare, fumind ii supui si astfel dauneaza foarte grav. Daca parintii nu sunt informati ar fi bine sa stie poate te influenteaza cumva sa nu mai fumezi.Lasate pina nu e prea tirziu.Sunt boli grave de care poti sa infectezi ex. tuberculoza e foarte grava poti ajunge la moarte!

| radu_2734 explică:

Da

| Scafaru_Paula_2000 a răspuns:

Nu e chiar asa rau