| Adi_5561 a întrebat:

Am 15 ani si in ultimul an am primit cam 10-15 lovituri fie in zona testiculelor fie in penis. Nicio lovitura nu a fost extrem de dureroasa cu exceptia catorva. Majoritatea au provocat dureri cam de cateva minute. Momentan nu simt nicio durere deosebita care ar putea sa imi atraga atentia in mod special insa vreau sa stiu: daca presupun ca nu am nimic acum... pot aparea efecte negative in timp sau daca era sa existe apareau imediat dupa lovituri? Am vreun motiv de ingrijorare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si da si nu.Mai bine puneti ceva de protectie ca vad ca o cam iei la mostenitori.Sa nu ramai fara ei.

| AdiXd2498 a răspuns:

Adi, am EXACT problema ta. Eu am discutat cu parintii mei, care sunt medici. In cazul testicolelor, iti poti da seama daca sunt ranite uitandu-te la ele, analizand pielea. Daca pielea are o culoare neagra si daca testicolele nu "atarna" inseamna ca trebuie sa consulti un medic specialist, dar nu cred ca e cazul, din moment ce spui ca nici o lovitura nu a fost extrem de dureroasa. In cazul penisului, daca nu are leziuni pe suprafata pielii, Il poti decalota seara, la baie, si poti analiza pielea glandului, pentru a vedea daca e ranita. Asta a fost parerea mea. Sper ca te-am ajutat. O zi buna si gandeste pozitivwinking

| Chiuaua a răspuns:

Daca primesti o lovitura extrem de tare risti sa-l pierzi daca nu mergi de urgenta la doctor.