| fabian12345326 a întrebat:

Am 15 ani și sunt cam grăsuț
(am 70 kg și 1.66 înălțime)
Îmi puteți spune o dieta cu care sa slăbesc,, repede"? Pe lângă sa bag și alergat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| MaRIAN9889 a răspuns:

Mănânci, echilibrat. 3 mâncăruri pe zi. Dimineata la prânz si seara. Incerci sa nu depășești de anumite calorii. De exemplu daca corpul tau consuma 2800 calorii Tu incearca sa manânci doar 2500 si cu tot cu alergat si sport, a sa mai scazi din calorii. Daca reușești poti mânca doar 1900 calorii pe zi si sa faci ceva sport.

| Celcestietot a răspuns:

Recomand consumul de legume, fructe și carnea săracă în grăsimi (uscata), dulciurile să nu prea existe în alimentație. De asemenea, nu ar fi recomandat consumul de alimente cu 2 ore înainte de culcare. Apa poți să bei, dar nu mai mult de 2 litri pe zi. Am văzut că spui de alergat, pe lângă acestea, mai recomand și exerciții precum abdomenele, flotările, genuflexiunile etc.

P.S. : știu ce vorbesc, că am avut contact cu sportul mai bine de 8 ani.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu mai mult de 2 litri? happy

| Celcestietot a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, nu mai mult de 2 litri. Spun asta, pentru că, cunosc persoane care beau mai mult de 2 litri.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai e normal sa bei mai mult de 2 litri, eu beau 3-4.

| Celcestietot a răspuns (pentru Cosmin86):

Ohow, stai să clarificam! Pai el vrea sa slăbească și nu este recomandat mai mult de 2 litri. Poate bea mai mult după perioada de slăbire, nu în aceasta. Știu că depinde de constituția fizică, dar pentru un corp endomorf nu este recomandata multă apă în perioada de slăbire. Doi litrii sunt sificienți.

| RAY a răspuns:

In perioara de dezvoltare nu este recomandat asa ceva

| GeneviveJ a răspuns:

De ce nu te interesezi de un nutritionist? Stiu ca te gandesti poate ca e scump dar el asta a studiat, are cunostinte in domeniul asta si iti poate face un regim strict pentru organismul tau. Cunosc persoane care au incercat sa slabeasca cu ajutorul sfaturilor de pe net si s-au confruntat dupa cu probleme mai mari de sanatate. Nutritionistul iti face un plan alimentar fix pe gustul tau, cu mancaruri ce iti plac si cantitati incat sa te saturi. Daca nu vrei totusi nutritionist, sfatul meu este sa faci miscare, sa bei apa cel putin 1, 5 -2 l pe zi, sa consumi fructe si legume dar nu in cantitati exagerate pentru ca si ele au glucide, sa nu mananci seara cu 3-4 ore inainte de somn, micul dejun sa fie cea mai copioasa masa, si cina sa fie in cantitati reduse fara alimente grase, sucuri sau prajeli. Incearca sa reduci painea, sa o schimbi pe cea alba cu cea integrala sau neagra. Sa nu mananci paste des, carnea grasa sa o inlocuiesti cu peste si pui(de preferabil piept ), fructe de mare. Sa renunti la patiserie si la dulciurile cu multe kcal. Poti incerca batoane cu cereale daca ti-e pofta sau iaurturi cu continut scazut de grasime, cu cereale integrale si chiar si gem de fructe daca ti-e pofta de ceva dulce. Redu cantitatea de mancare cam cu o treime. Fiind in perioada de crestere nu este bine sa tii diete sau regimuri drastice, dar totusi este bine sa iti imbunatatesti stilul alimentar si de viata, mancand mai sanatos. Eu am urmat aceste sfaturi pe care ti le insir aici si am reusit sa slabesc aprox 15 kg in 6 luni. Succes!