| mihaela94_9486 a întrebat:

Am 16 ani, 1.72 m si 61 de kg. Nu sunt grasa, dar am observat ca am celulita pe picioare si mi-am propus ca pana la vara sa scap de ea.
Nu sunt o tipa prea sportiva, sunt genul care prefera sa stea in casa sa citeasca ceva sau la calculator, deci nu prea fac miscare. Totusi de ziua mea am primit un stepper (arata ca sin acesta http://www.elliptical-trainer-reviews.com/......epper.jp g) si de 2 saptamani am inceput sa exersez pe el. Fac cam 800 de pasi pe zi (aprox. 110 calorii consumate - asa arata pe ecranul stepperului). Deja se vad rezultate, avand in vedera ca sunt sedentara, mi s-au intarit muschii de pe picioare (mi s-a "ridicat fundul", ca sa zic asa :P).
De Craciun am primit un aparat de facut masaj, mini, arata ca un capat de la dus si are mai multe capuri interschimbabile, dintre care unul cu rotite cu bumbi pentru celulita. Am inceput si sa ma masez cu el.

Credeti ca prin masaj regulat si prin exercitiile cu stepper-ul se va diminua celulita? Daca da, cat de frecvent ar trebui efectuat masajul, o data-de 2 ori pe zi? Trebuie aplicata o crema de corp inainte si dupa masaj?

Cremele anticelulitice au vreun efect sau mai important este masajul?

Ce tipuri de exercitii fizice ajuta la diminuarea celulitei?

In ce consta un meniu sanatos?

As prefera sa imi scrieti din proprie experienta, nu as vrea linkuri.Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| kiki a răspuns:

Buna! Deci, primul pas-miscare cat de multa! bicicleta, banda, gimnastica aerobica, la vara mergi cat mai mult pe jos.Este foarte important sporul! poti inceca de ex mersul cu rolele. Face minuni, lucreaza in special musculatura fesiera, abdominala si a gambelor. Daca spui ca ai aparat de masaj, super si eu am si este bun in special pentru celulita, sau mai exact doar pentru celulita, deoarece pentru musculatura trebuie totusi ceva mai serios care este sportul, oricine ce ar zice. Bun, mai departe-o alimentatie sanaoasa cu mese regulate, 3 pe zi, cu produse cat de cat naturale, fara junck food si alte chimicale gen Old Mc Donald has a cow! ia ia ou! Sa consumi cat mai multe fructe, legume, sa bei apa cat de multa, ceaiuri naturale, sa bei un pahar de apa pe stomacul gol in fiecare dimineata, deoarece organismul are nevoie de asta, iti curata rinichii si automat avand rinichi sanatosi vei avea si o piele sanatoasa si fara celulita.Organismul nostru este 90% apa, deci sa fie curata nu? Apoi-fructe, legume cat mai multe, evita carnea foarte grasa, nu sa nu mananci deloc, dar mai rar, nu face bine la colesterol, ingroasa arterele.Sa te odihnesti, sa te pui in pat la ore rezonabile, nu fuma, nu consuma alcool, mentine-ti mintea cat mai lucida, cat mai sanatoasa, fii calma mereu cu zambetul pe buze. terapia rasului foarte bine pentru suflet si organism. Inamic al celulitei- zatul de cafea, care te ajuta sa atenuezi celulita. Amesteca zatul de cafea cu un albus de ou, aplica pe coapse si fund, dupa care invelesete zona in folie de plastic. Lasa sa actioneze o jumatate de ora! Apoi ce mai recomand cu caldura tuturor este o crema cu adevarat buna si eficienta pe baza de ardei iute.Ardeiul iute se intrebuinteaza la multe si este extraordinar de eficient.Incalzeste si relaxeaza tesuturile musculare, distruge celulita si activeaza circulatia sangelui.Mai ajuta la nevralgii, dureri reumatice, articulatii, lombosciatica. Face minuni si la par sa sti.Eu am un par lung si frumos pe care il iubesc datorita ardeiului iute(tinctura de ardei iute, o gasesti la farmacie sau la farmaciile naturiste) in combinatie cu tinctura de mesteacan, brusture, urzica, le amesteci si mai pui ulei de ricin si daca vrei si poti niste ulei de masline.Revin la ardeiul iute si la calitatile sale, aceste stimuleaza circulatia sangelui la nivel de scalp si binenteles stimuleaza cresterea parului.Tot asa si aceasta crema pe baza de ardei iute face minuni! Am avut la un moment dat o celulita de m-am ingrozit si m-am gandit ca este cazul sa fac ceva caci ma apropii si eu de schimbare de prefix si deja se observa.Asa ca folosesc acesta crema cu ardei care se numeste Botanis si o gasesti la farmaciile naturiste.Este nemteasca.Atentie! nu pune mult! ai grija.In timp te vei obisnui cu ea si vei sti cat sa pui deoarece vei simti reactia organismului.In ce sens? In sensul ca la cateva ore dupa aplicare vei simti rece ca si cum ai avea gheata, aopi cald de frige-pentru asta sa nu pui mult! In rest nu te speria.Inca ceva-nu o aplica imediat dupa un dus fierbinte! Te arde! De fapt simti efectiv cum iti arde celulita, deci mie nu mi-a venit sa cred! Bun. Acestea sunt sfaturile mele, sper sa folosesa si iti doresc sanatate si spor la infrumusetat! P. S-du-te la bazin si inoata cat de mult! Inotul este cel mai bun si mai sanatos sport din lume!

| Minalore a răspuns:

Eu ti-asi spune sa continui cu steper-ul, masaj cu aparatul ala cam o data pe zi timp de 10 min. de preferat si cu putina crema anticelulitica(este mai important masajul dar e mai bine cu crema)... un meniu sanatos consta intr-un meniu cu foarte putina paine(sau chiar de loc), mancare fara grasimi si cat mai multe fructe si legume (in mod normal mancarea nu ar trebui prajita sau ceva - fara ulei) si sa te mai abtii de la dulciuri (merge cate o ciocolata si bombonele din astea mici, dar nu briose sau stiu eu ce tampeni.).
Sper ca te-am ajutat si succes in continuare!

| 乃ŪMMĪĪ a răspuns:

La mine nu apare celulita pentru ca eu fac jogging dar ar trebui sa incerci si tu.nu este greu incepi incet sa alergi si dupa aceea o sa te obisnuiesti eu as incerca crema si dupa masajul pe ca sa se poata duce in piele.http://www.slabeste-rapid.ro/ este super site-ul pentru ca sa slabesti.

| FructeBirou a răspuns:

Eu pot sa-ti dau doar sfaturi in privinta meniului sanatos. Este important sa consumi zilnic fructe, dar nu in canditati ridicate ci moderat (aproximativ 400 g pe zi) deoarece contin zaharide. Un alt aspect este si ca trebuie sa schimbi periodic fructele pe care le consumi deoarece fiecare fruct are propriile lui proprietati iar organismul nu are nevoie de elemente in exces.

| katalynatheo a răspuns:

Maseaza-te cu zatz de cafea caldutz si va face minunihappy iti carantez... o sa fie putin neplacut...eu il aplicam odata la o saptamana apoi dupa baie aplicam o crema hidratanta

| adiana_1536 a răspuns:

Iubita, nu te stresa si poti face ceea ce doresti. Miscare.Masaj. Lasa cremele...Nu sunt pentru tine. Mananca normal, diversificat, si miscare in fiecare zi.Si cel mai important, tu sa te simti bine si sa ai incredere in tine. Increderea te infrumuseteaza 80%