| valy619 a întrebat:

Am 16 ani am fumat timp de 2 ani... in cat timp se vor curata plamanii unui fumator care a fumat 2 ani? si ce ajuta la curatarea lor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Georay a răspuns:

Plamanii uni fumator nu se vor "curata", indiferent de vechimea fumatorului.In cazul care ai fumat 2 ani, nu vreau sa te sperii, dar plamanii tai nu sunt intr-o stare buna.Pe langa astea, fumatul te poate face ipotent, deci FARA FETE sad, iar plamanii se innegresc, si dezvolta celule malformate care pot provoca cancer pulmonar.Te sfatuiesc sa mergi la un specialist sa faci tratament cu inhalator.

| capulmafiei a răspuns:

Plamanii nu se curata dar poti sa ii ajuti daca bei lapte de capra, mananci sanatos si faci macar o ora de sport pe zi.(eu asa am auzit ca laptele de capra ajuta mult la curatarea si tratarea tesuturilor la plamani si la multe altele)SUCCES!