| Andrei11789 a întrebat:

Salut.
Am fumat timp de 2 luni,cam asa,azi a fost ultima oară când am fumat,nu mai fumez,întrebarea este următoarea:
Dacă mă las de fumat, plămânii se vor curăța in timp sau? Daca da in cat timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| GeorgianaVrn a răspuns:

Ar fi foarte bine să te lași într-adevăr de fumat, cu toții știm cât de nociv este acest viciu de care greu se mai scapă în ziua de azi. Cu cât perioada în care fumezi este mai îndelungată și cantitatea mai mare de țigări pe zi, cu atât și plămânii sunt mai afectați, iar asta se reflectă și în perioada de "vindecare". Dacă ai fumat doar o perioadă de 2 luni, plămânilor tăi le va fi mult mai ușor să revină la funcțiile normale și să "se curețe" parțial bineînțeles de substanțele dăunătoare. Perfect "curați" nu vor mai fi, logic vorbind, dar o să-și revină, mai ales că nu ai fumat foarte mult timp. Timpul nu se poate afirma cu precizie, dar cu siguranță nu este atât de îndelungat ca al unui fumător de 2, 5, 10, 30 de ani. Decizia ta de a renunța la fumat este una foarte bună, va fi bine dacă o respecți si plămânilor tăi le va fi mult mai bine cu timpul garantez! Spor!