| anonim_4396 a întrebat:

În cât timp se curăță organismul unui fumător (care a fumat aproape un an) de substanțele toxice din țigară, inclusiv de nicotină?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Dacă ai fumat doar un an posibil sa nu fii deloc afectata. Sunt fumători de ani de zile cărora analizele le ies bune și nu au probleme de sănătate, alții au de aceea se și lasă mulți. Dar ca întotdeauna depinde de organismul fiecăruia.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu stie nimeni. Unii spun 6 luni. Altii spun ca 2-3 ani. Eu din experienta mea de fumator inrait, am avut cel putin 3-4 ani probleme cu tusea. Mai greu este cu efectele. Unele nu mai dispar, altele dispar. Unii zic: un an nu-i mult. Nu este asa. Din prima luna se fac depuneri pe plamani si de acolo in organism. Imi pare extrem de rau ca am fumat mult timp!

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Citeste Cartea,"Cum sa nu mori" de, Michael Greger.

Răspuns utilizator avertizat
| Eireann a răspuns:

Nicotina este eliminata din sange in cel mult 72 de ore dupa ce incetezi sa fumezi. Cu restul substantelor e mai complicat. Multe substante nocive pentru organism sunt depozitate in tesutul adipos - de aceea multe persoane se plang de stari de ameteala si dureri de cap cand tin o cura de slabire, fiindca substante toxice sunt eliberate in organism din celulele adipose. Deci asta poate sa insemne ca o parte din substantele toxice din tigari raman in corp ani intregi.