| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani jumate 67 kg 1, 71 cm.Fac sarituri pana la tavan in casa zilnic, ridicari de picioare cat mai sus si atarnat de bara.Am sanse sa ma mai lungesc? La sala cand ma duc nu ridic deasupra capului sau nu ridic greutati din picioare ca sa-mi afecteze coloana.Am sanse sa mai cresc? vreau enorm sa ma fac mai inalt

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Otylayall a răspuns:

Da,cred ca ai.Dar eu te-as sfatui sa joci baschet.Am colegi care joaca si intr-un am s-au inaltat vreo 10 cm. Bafta :*

| alexxis0712 a răspuns (pentru Otylayall):

Nu imi plac sporturile ma enerveaza in draci nu suport asa ceva. Am un corp care e cu mult mai definit fata de cel al unui sportiv, practic fitness / culturism.

| Otylayall a răspuns (pentru alexxis0712):

Ok.ppate te ajuta asta
Alimentatie
Pentru a te asigura ca ai o crestere maxima in inaltime trebuie sa dai corpului tau material corespunzator: proteine de calitate (peste oceanic, carne, oua, lactate fermentate), grasimi sanatoase(ficat, grasime animala, nuci, seminte, alune crude, avocado, nuca de cocos), minerale, vitamine, antioxidanti si fitonutrienti (ciuperci si cat mai multe legume proaspete). Alimentele trebuie sa fie din surse curate, de la tara sau "bio", pentru ca altfel hormonii folositi la cresterea animalelor iti pot afecta dezvoltarea armonioasa a corpului.

| Monster10 a răspuns:

Cu timpul poti sa te lungesti, dar foarte putin, daca zici ca ai deja 16 ani.Continua sa faci ridicari la bara si diferite exercitii care sa te ajute sa crasti in inaltime. Daca tatal sau mama ta au fost pitici sau cu inaltimi mici, atunci s-a transmis ereditar si tie, oricum 1.71 cm la 16 ani e normal.Vei mai creste pina la 20 cu mult, crede-ma.Iti propun sa nu prea ridici greutatiwinking

| alexxis0712 a răspuns (pentru Monster10):

Nu ridic din picioare, sau deasupra capului... are cum sa ma afecteze? Daca imping e rau? de impins imipng mult

| Monster10 a răspuns (pentru alexxis0712):

Pai si impinsul, si ridicatul afecteaza mult :0