| WhMan a întrebat:

Salut am 16 ani mai am jumate de an si fac 17 as vrea sa ma apuc de sala calumea in vara asta. Intrebarea este o sa ma mai inalt daca o sa fac sala? am 1, 77 si chiar mi as dori sa ma mai inalt pana la 1, 80 eu fac si acasa exercitii pentru piept si maini si picioare dar fara sa pun ceva in spate sau sa ridic deasupra capului fac cu greutatile de pe scaun, fac tractiuni la bara si flotari.
La sala o sa vreau sa iau si proteine
Intrebarile sunt: am facut ceva gresit pana acum?
Mai cresc daca o sa ma apuc de sala?
O sa afecteze proteinele cu ceva?

6 răspunsuri:
| oOoRubyoOo a răspuns:

Este un mit ca ridicarea greutatilor iti stagneaza cresterea.
Arnold Schwarzenegger se antrena de cand avea 15 ani si acum are cam 1, 90

Proteine iei si din mancare (carne, oua, lapte) deci nu afecteaza intr-un sens negativ.

| Cosmin86 a răspuns:

Daca faci sala nu mai fa si flotari, ca te supra-antrenezi. In afara salii fa doar cardio ( alergat, inot, etc. ), nu mai fa exercitii pentru muschi gen flotari.

Răspuns utilizator avertizat
| anniebox16 a răspuns:

Poti face sala dar sa nu ridici peste cap cum a spus si denis988. In rest e totul ok:*

| WhMan explică:

Multumesc tuturor! happy