| alexalx9777 a întrebat:

Salutare comunitate TPU, si o dimineata frumoasa va doresc. Vreau sa va spun o chestie de care am suferit si in trecut si parca mai am tentative si in prezent. La varsta de 7 ani am avut o trauma, in care eram la dus si in casa mea au intrat niste hoti, eram singur, eram foarte speriat, m-am inchis in baie si am dezvoltat primul meu atac de panica. Nu stiam ce mi se intampla, lipsa respiratiei, senzatie de sufocare, am simtit ca viata mi se termina chiar daca nu eram chiar asa constient ce este acea moarte. Am trecut peste, a trecut o perioada destul de lunga, dar ajungand la o varsta mai indelungata undeva pe la 14 ani, am ajuns sa le fac destul de frecvent, in sensul ca am invatat ce este acea moarte, dupa moartea mai multor rude etc. Incepea sa ma afecteze prezenta mea la biserici, priveghiuri, inmormantari pentru ca eram foarte paranoic. Cand auzeam cantece bisericesti ma gandeam la moartea mea proprie. Stiu ca suna ciudat,dar povestesc experienta mea sincera, de fiecare data simetam o apasare in piept, transpiratii, batai puternice ale inimii, o stare de agitatie care nu ma lasa sa stau linistit, inghiteam mereu in sec, ma gandeam mereu pe langa faptul ca incercam sa stau relaxat, sa respir, nu puteam sa ma linistesc pentru ca gandul meu era plin de ganduri negative. Timpul trecea, anii treceau, am inceput sa aflu cat mai multe lucruri si sa ma ingrijorez de tot mai multe. Am invatat ce este ala infarct, atac cerebral, toate chestiile. Citeam pe net simptome, dureri, si in momentele in care ma durea mana stanga sau in piept sau etc, mintea mea imi fixa acea fraza, daca te doare in piept si ai intepaturi in mana stanga faci infarct, si de acolo deveneam iar agitat, si o dadeam in atac de panica. de la 18 ani am inceput sa fac vizite regulate la doctor, mergeam la Urgente pentru simple dureri de cap, sau greturi, imi era si rusine sa ma mai prezint acolo sa ma vada asistentele alea care imi vedeau fata atat de des, dar nu aveam ce face, linistea mea interioara, consta in fisele medicale in care vedeam ca sunt sanatos. Au fost niste clipe de groaza, acum am 22 de ani si o perioada de cateva luni nu am mai facut, pana ieri seara. Cand m-am vopsit, si dintr-o data a inceput sa ma usture scalpul foarte tare sa am dureri si etc. Am citit pe net si am vazut cateva informatii in care mai multe femei din statele unite au murit dupa ce s-au vopsit. Si totodata am vazut ca prezentau dureri insuportabile exact cum am avut eu si au facut reactie alergica, si din cauza lipsei respiratorii au facut un atac de cord. Eu? citind chestiile alea a inceput sa mi se taie respiratia, respiram din ce in ce mai greu, transpiram, simteam o stare de neliniste. Ma durea foarte tare scalpul. Pana cand a venit momentul sa ma clatesc, si in timp ce a spalam cu apa rece si eram cu capul aplecat in vana, am simtit o durere puternica dupa care, a inceput sa mi se taie brusc respiratia, aveam o senzatie de sufocare, nu puteam sa respir deloc, doar pe gura si o faceam in respiratii rapide si pe jumatati de masura. Am simtit ca mor, ca mi se duce pamantul de sub picioare. Am avut noroc cu prietena mea care a fost calma si care m-a pus sa respir, ca sa ma linistesc, acum ma trezesc cu gandul sa nu repet iar acel atac de panica. parca imi e frica sa ma mai spal pe cap sa nu se repete acea stare, imi e teama sa fac orice. Imi e teama sa nu reapara. Imi cer scuze ca v-am plictisit, dar am spus tot ce aveam pe suflet, si as avea nevoie de cat mai multe sfaturi, rog seriozitate. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Zic ei ca putem somatiza ce "gandim" si sa transpunem in "efecte fizice". Alternativ la atacuri de panica xanaxul este cel mai bun. Adica mergi la sigur chiar daca mai sunt si altele. Pot sa inteleg ce spui pentru ca am fost si eu acolo. Cum am scapat? Momentan au disparut dar au aparut alte "probleme".

| Mtoni a răspuns:

Am citit o carte de psihologie care spune că gândurile și emoțiile trebuie acceptate pentru că nu prea putem să le schimbăm. Știu că este greu. Am pățit și eu ceva asemănător dar nu la fel de intens. Pe mine rugăciunile mă ajută uneori să mă liniștesc, eu fiind crescut credincios că există Dumnezeu și îngeri păzitori.