| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si de luni mi-au aparut pe capul penisului niste pete rosii, marti s-au facut mai mari si azi(miercuri) s-au umflat.Ce este?
Saptamana trecuta am luat antibiotice si nu am avut niciun contact sexual pana acum(in caz ca ar fi de la asta)!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| chakra8 a răspuns:

Poate fi o bacterie. In afara de a consulta un dermatolog pentru eventuale lamuriri, sa iti explic cum sta treaba. Pe penisul barbatului pot aparea tot felul de « surprize » : pete, eroziuni, mici ridicaturi. Punctuletele de care vorbim sunt niste ridicaturi rotunde, numite in medicina « papule ». Fiind mici, fara inflamatie si infectie (durere, roseata, puroi), nu reprezinta un pericol local. In cele mai multe cazuri, aceste mici « cosuri » - cum le descriu unii dintre voi – sunt produse de astuparea canalelor de evacuare ale unora dintre glandele de la nivelul penisului, care produc transpiratie si sebum. Din aceasta cauza, aceste mici glande (cat gamalia acului) se umfla si apoi isi incetinesc activitatea. Umflaturile acestea se numesc chisturi si – daca le storci - ceea ce iese este transpiratie sau sebum, dupa caz.

Dar mai bine nu le storci, pentru ca aceasta este o actiune brutala, care distruge in buna masura aceste glande si le expune infectarii. Tratamentele impotriva lor aproape ca nu exista, fiindca ar trebui luate la rand si cauterizate, ceea ce iarasi distruge glandele. Se recomanda sa porti lenejrie cat mai lejera, preferabil de bumbac, sa faci dusuri si sa folosesti un sapun slab antibacterian.

| silviutzu17 a răspuns (pentru chakra8):

Multumesc mult pentru sfat, acum pot dormi linistit.Intr-un fel stiam ca nu e nimic grav pentru ca de trei zile le am si nu ma dor/ustura/deranjeaza.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai o INFECŢIE genitală/BTS ( probabil o candidoză ).

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermato-venerolog pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!
Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermato-venerologie.

Toate cele bune.

| silviutzu17 a răspuns (pentru bursuc001):

Mi-e rusine sa le spun parintilor, dar cand eram mic si mai faceam asa stiu ca ma dadeau cu Nidoflor si ma tamponau cu ceai de pelin. Daca stii ce pastile as putea lua...sau daca e bun unul de mai de sus.
Multumesc!

| bursuc001 a răspuns (pentru silviutzu17):

Cu plăcere happy

Eşti destul de MARE încât să te descurci SINGUR!
Nu mai trebuie să te ducă părinţii, de mânuţă, la medicwinking

Mergi la medicul de familie ( sau la Cabinetul şcolar ), CERI o Trimitere la Dermato-venerologie, iar acolo discuţi cu medicul specialist...

NU poţi "încerca" nici un "tratament" până NU ştii ce ai!

Multă sănătate.