| deejayra a întrebat:

Am 16 ani si vara urmatoare as vrea sa ma apuc de sala de forta.La varsta mea pot spune ca sunt destul de dezvoltat avand in vedere ca am 1.83 si 83 de kg, dar vreau sa pun masa musculara pe mine.Intrebarea mea este:va avea un efect negativ daca ma apuc de sala de la varsta asta? ...repet sunt foarte dezvoltat, iar daca sala imi va opri cresterea in inaltime nu ma deranjeaza pentru ca mai mult de 1.85 nu vreau sa am

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zamy a răspuns:

In primul rand gandeste-te foarte bine ce anume vrei sa obtii. Ori definire, ori masa muscular, ori amandoua. Totusi, eu iti recomand sa mentii un ritm constant de dezvoltare a masei musculare si definire...si o sa arati ca un adevarat Atlas :)

Nu-ti recomand sa te faci foarte mare pentru simplul motiv ca pielea o sa se intinda odata cu marirea corpului si o sa obtii vergeturi de care nu o sa scapi niciodata :(

83kg pentru 1. 83m este OK. Iti recomand sa-ti pastrezi aceeasi greutate, chiar sa mai slabesti...sa scapi de tesutul adipos si sa cladesti o masa musculara pe cinste. Poti sa fii destul de musculos si la 80kg :) nu trebuie sa ai 100...

Pentru inceput iti recomand sa-ti pui la punct un plan de exercitii (de cate ori vrei sa mergi la sala, dimineata sau dupa-amiaza - ar trebui sa-ti obisnuiesti organismul sa lucreze cam la acelasi interval de ore, alimentatie, suplimente nutritive, o sala bine dotata, poate un partener de exercitii? eu prefer singur :) ).

Intra pe www.culturism.ro, documenteaza-te si poti sa incepi sala chiar de acum. Ia-ti un Animal Pak (iti va da energie si toate vitaminele si mineralele de care ai nevoie), o sticla de aminoacizi lichizi de la TwinLab (o asimilare mult mai rapida, si nu afecteaza ficatul)

Spor la sala! :)

9 răspunsuri:
| dragosh a răspuns:

Si eu tot la varsta ta m-am apucat de sala.nu are nimic.
As spune chiar ca esti foarte dezvoltat, insa mie nu mi se pare ca ai avea 83 kg din poza.In fine.
Daca ai 1. 83 si 83 de kg, eu sincer nu iti mai recomand produse de cresterea masei musculare, ci direct aminoacizi.

| alexutzu00791 a răspuns:

Genoflexiunile cu greutati la spate iti afecteaza cresterea, in rest toate bune si frumoasehappy

| Clutsky a răspuns:

La 1. 83 si 83 de kg, vei avea ceva de tras, mai intai trebuie sa arzi grasimea (cel putin 5 kg), si dupa aia sa incepi sa pui pe tine, ca ai cam multe kg pentru inaltimea aia, mai ales la 16 ani!

Cresterea ti se opreste doar daca faci picioare(impins) adica, presa si genuflexiuni!

| eu_4890 a răspuns:

Buna!
sti prietenul meu a inceput sa practice sala de la 14 ani... aveai 1. 75 si 70 kg si nu l a afectat cu nimic... din contra acum arata super bine...eu te sfatuiesc sa te apuci si uh tongue:*

| Tn a răspuns:

Nu si eu am 16 ani si sunt colegi la mine in clasa care se duc la sala si nu au probleme

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia si fa sala. o sa te ajutee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu uita sa iti iei centura pentru talie altfel s'ar putea sa ai probleme cu spatele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal am 11 ani si fac sala impreuna cu tata de aproape 1 an si nu mi s-a intamplat nimic nu am ramas mic nu nimic la 11 ani am 1, 68 si 50 kg! se vad ceva muschi laughing) chiar se vede calumea mie mi se pare putin ciudat happy! apucate si tu da sa nu crezi ca e usor! bafta

| •Dudăăă a răspuns:

Nu, nu iti va opri cresterea, ba din potriva si consider ca este o varsta destul de frageda la care sa te apuci de sala(parerea mea)mai ai putina rabdare pana pe la 17-18 ani!happy