| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani, 1.55 cm si 51 de kg.
Credeti ca sunt grasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Nu, IMC-ul tau e 21, supraponderala esti doar la IMC de peste 24.9. Poti sa zici ca esti chiar la o greutate ideala pentru inaltimea ta. Tot asa.winking

25 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, un pic cam plinuta, greutatea ideala pentru varsta si inaltimea ta este 44-45kg.

| Iuliana_Andreea_1996 a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca ai facut calculul cu -10 kg dupa inaltime sa stii ca e gresita!laughing)m-am mai informat...am citit mult si greutatea mea ar trebui sa fie mult mai mare.
Dupa cum am mai spus fac sport.
Iar greutatea asta mare poate fi si de la cea musculara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, e ok si eu 1.53 si 54 kg. Daca vrei sa slabesti nu manca dupa 6 ai voie doar fructe si legume.

| NAT0 a răspuns:

Cum să spui că eşti grasă. Eşti obezălaughing

| Iuliana_Andreea_1996 a răspuns (pentru NAT0):

Asta ar fi una dintre glume?!

| NAT0 a răspuns (pentru Iuliana_Andreea_1996):

Da.
Acum aplaudă să mă simt bine.

| mihaicelsfant a răspuns:

Ai rabdarehappy eu am 17 ani si 1, 83, de la 16 ani crescut mult. acum nu cred ca mai cresclaughing. pana la 20 de ani tot cresti

| Felissa13Eden a răspuns:

Simte-te bine in pielea ta.
Daca ai forme esti foarte draguta.Esti perfecta daca te incadrezi in limitele normale adica, sa nu faci 150 de kg.
Fiecare are ceva frumos in el big grin

| Betty12345678 a răspuns:

Nu

| Alexul99 a răspuns:

Cui ii pasa de ceea ce credem noi?
Tie?
Ca nu ar trebui...laughing
Daca tu esti multumita de tine este excelent, conteaza parerea ta, nu a altora.
Era o vorba: be the best and f*ck the rest

| Canndii a răspuns:

Nu

| Iuliana_Andreea_1996 a răspuns:

Ca tot am intrebat asta, mai am sanse sa cresc in inaltime?
Ma chinui de multi ani.
Mentionez ca sunt sportiva.
Nu m-am inaltat deloc.
Poate fi si din cauza scoliozei?(pe care o am).

| tintareco a răspuns (pentru Iuliana_Andreea_1996):

Eşti armonioasă, e bine dar, pentru scolioză, ar trebui să porţi corset(cel puţin iarna), ceea ce te ajută atît la înălţare cît şi la vindecare.De asemenea te ajută, exerciţiile făcute la scara din sala de gimnastică şi plimbările zilnice cu bicicleta, prin parc sau pădure.
Timp de o oră, cel puţin.Îţi urez mult succes.

| Betty12345678 a răspuns (pentru Iuliana_Andreea_1996):

Depinde de fiecare, eu de exemplu pe la 15 ani am crescut dintr-o data vreo 6 cm iar dupa 18 inca vreo 3.Cred ca e mai mult genetic.

| Iuliana_Andreea_1996 a răspuns:

Nu, nu ii am happy

| Iuliana_Andreea_1996 a răspuns:

Bai eu cred ca voi aveti!
Am 17 ani, am 51 de kg nu 70.
Cat trebuie sa am, 40...
Nu imi place sa fiu skinny dar nici grasa.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Iuliana_Andreea_1996):

Stai linistita ca nu esti prima care intreaba de greutate pe site-ul asta si primeste raspunsuri din toate burtile. Habar nu am de unde scot raspunsurile si cifrele alea anumiti utilizatori cand exista formule clare de calcul si grafice facute de oragnizatia mondiala a sanatatii cu exact ce inaltime si ce greutate ar trebui sa ai pentru fiecare varsta.
IMC-ul nu prea se calculeaza la copii, insa tu avand 17 ani poti sa zici ca esti adult, mai ales ca fetele isi incheie procesul de crestere/se maturizeaza mai repede decat baietii, si atunci IMC-ul e cel mai bun indice de referinta pentru greutatea si inaltimea ta.
Si sunt site-uri la tot pasul pe care poti sa-ti calculezi IMC-ul, le gasesti cu o simpla cautare pe google, nici nu trebuie sa stii formula Greutate(KG)/Inaltimea(M)^2 si apoi sa stii care valori sunt bune si care sunt mai mici (subponderal) si mai mari (supraponderal si obezitatile de diferite grade) IMC-ul normal e intre 18.5 - 24.9:
http://www.doctor.info.ro/calculator_imc.html
insa unii au auzit candva la scoala de la niste colegi probabil ca trebuie sa ai inaltimea -10 si cu ideea aia merg in continuare...

| Iuliana_Andreea_1996 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Multumesc, am calculat si eu si am greutatea normala, inca mi-a aratat ca trebuie sa ma ingras cu 3 kg.
Multumesc mult!

| ElenaWerman a răspuns:

Nu esti, dar incearca sa te menti asa. happy

| tinatinaro a răspuns:

Esti in perioada de crestere si e normal sa pierzi/iei usor in greutate. Pt o inaltime de 1, 55 o greutate ideala r fi 44-46 kg, dar asta tine inclusiv si de forma corpului tau, sani, etc. Partea nasoala e ca la persoanele mai scundute se vad kilogramele mai usor si atunci cand pui sau pierzi 3-4 kg e foarte, foarte evident. Daca vrei sa iti imbunatatesti imaginea si nu te simti ok in corpul tau, ai putea sa incepi prin a bea mai multa apa si 2 cani de ceai verde pe zi si a manca mai putine dulciuri si paine.

| 333AM a răspuns:

Nu ești grasa! Esti perfecta! Nu baga prostii aia care zic ca esti grasa sau obeza in seama, au ei grasime in cap in loc de creier.

| 333AM a răspuns:

Esti super bine! Adica chiar super bine! Poate sa faci putina musculatura si ai arata perfect!