| XxBlueRosexX a întrebat:

astazi am ultima zi de ciclu inaine cu 10 minute am fost la baie iar cand m-am uitat pe absorbant am vazut un cheag de sange foarte mare...acum 3 luni am fost la ginecologie si am aflat ca am un chist pe ovar iar a trebuit sa iau ceva pastile, e posibil sa se fi eliminat chistul? Sunt cam speriata pentru ca acum a inceput sa ma doara si ovarul stang. HELP
Fundahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| grab a răspuns:

Nu sunt femeie, dar traiesc langa ele sexual de foarte mult timp.
Orice incercare casnica de a diagnostica sau imbunatati o situatie medicala nu face decat cel mult sa amane sau/si sa agraveze o problema simpla daca nu chiar banala dpdv al unui ginecolog experimentat.
Asadar, ia-ti liber, fa-ti programare in regim de urgenta si du-te URGENT la medicul tau ginecolog. Pentru ca e foarte important de batut fierul cat e cald. Maine poate iti trece, ai impresia ca esti norocoasa si in 2 saptamani sau mai devreme faci o complicatie de iti dai palme ca ai fost o proasta si ai asteptat.
Nu te juca cu sanatatea ta!
E infioratoare plictiseala si regretul de pe patul de spital in asteptarea recuperarii.
Sanatate!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Chistul ovarian nu are dcum sa se elimine prin vagin, gandeste-te la anatomia elementara. Din cauza chisturilor ovariene ai dereglari hormonale care determina menstruatii anormale, cu cheaguri.

| Ax a răspuns:

Din moment ce ai avut cheag de sange..chistul inca se afla acolo. poti sa te duci la spital, te anesteziaza local si te curata in interior.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai eliminat acum acel chist, dar cheagurile mari şi durerile de ovare pot indica unele afecţiuni - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......uloar_5282

De asemenea, având în vedere DURERILE din timpul actului sexual ( dispareunia ) menţionate de tine în 11 Martie 2013, e POSIBIL ca să fi "recidivat" acel chist ovarian!

În general, odată ce ai avut un chist ovarian, există RISCUL ca acesta să recidiveze : să apară ALTE chisturi ovariene, sau să ai ovar polichistic!

TREBUIE să mergi la un control ginecologic pentru ecografie vaginală ( sau ovariană )!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| pietrean a răspuns:

Chistul nu se "elimina",dar poti avea probleme menstruale, de fertilitate din cauza lui. Acesta se poate absorbi la menopauza. Cheagul de sange eliminat, poate fi "un rest"de la menstra. Trebuie sa urmezi tratament, pentru a scapa de chisturi sau in alte cazuri mai grave, se poate face operatie. Eu am ajuns in acest stadiu. Mergi din nou la medic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Du-te de urgenta la medicul ginecolog, poate fi orice.
Chistul nu se elimina.
Te pup!

| delia5609 a răspuns:

Mergi din nou la spital...din moment ce nu ne-am confruntat cu acest gen de probleme nu putem sa ne dam o parere! Nu o lua in nume de rau dar cel mai bine e sa iti faci un nou control si o sa ai raspunsul la toate intrebarile! pupici! Funda?