| ßhåååå a întrebat:

Am 17 ani, cat ar trebui sa am pulsul si tensiunea? Va rog sa-mi raspundeti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Tensiunea arterială are două valori 12/7cm Hg, adică 12 ( tensiunea arterială sistolică, datorată expulzării sângelui din inimă) / 7 ( tensiunea arterială diastolică, datorată rezistenţei vaselor de sânge)
Nu trebuie să-ţi faci griji, decât doar atunci când tensiunea arterială este peste 130/85cmHg şi că în nici un caz valoarea tensiunii arteriale nu trebuie să depăşească 140/100mmHg.
Pulsul normal este de 60-100 de bătăi pe minut. Este firesc ca, în anumite situaţii, pulsul să sufere modificări. Totuşi, dacă în mod repetat acesta este prea mare (peste 100 de bătăi pe minut), prea lent (sub 50 de bătăi pe minut) sau neregulat, nu trebuie să ignori problema, ci este indicat să te adresezi medicului.
Atunci va trebui să mergi la medic preferabil la cardiolog.
Te pup!

| DraudeS a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna seara!

100/bpm se numeste tahicardie. Da, dupa 2 doze de energizant este normal.

Sanatate!

16 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Variază în funcțe de organism, e considerată normală între 11/7-13/7
Asta să fie pe înțeșesul tuturor fără romane că n-are rost.

| DraudeS a răspuns (pentru Azµre):

Frumos la ultima parte.
Ai uitat sa mentionezi "copiate de pe internet" happy

Sanatate!

| Azµre a răspuns (pentru DraudeS):

Păi așa e, mai rău o zăpăcește, cum ai zis tu mai sus scurt și la obiect.

| DraudeS a răspuns (pentru Azµre):

Ce sa faci.
In Romania poti face parte din ce domeniu doresti cat ai internetul la picioare.

Sanatate!

| Azµre a răspuns (pentru DraudeS):

Așa este, dar uite că mult internet și mass media strică... o grămadă de copii o iau razna, numai la dragoste și sex dacă te uiți e jale...
Să ai o seară plăcută, mai vorbim.

| DraudeS a răspuns (pentru Azµre):

Vad aici cati cer diete, cei cu varste cuprinse intre 13 - 16 ani, rezulta la anularea copilariei. La dragoste si sex, nu cred ca vreau sa-mi storc creierii.
[ ( Sarcastic acum: ) Acum, m-as putea implica si acolo ca deh, internet am, iar fizic sunt un taur cu femeile ]

| Azµre a răspuns (pentru DraudeS):

Numai vorbim de diete, suplimente și steroizi...
La vârste fragede încetinesc creșterea sau chiar o stopează, sistemul imunitar pică treptat și va fi mai expus ca oricând oricărui tip de boală/virus/bacterie.
Ei nu știu un lucru despre steroizi în afară că se mint singuri, mușchii ăia sunt falși mai distruge în timp și asta după ani bun ide zile de când a întrerupt administrarea lor, ficatul și rinichii. Iar cel mai rapid efect secundar este micșorarea testiculelor... Da ce să le ceri.
Chiar te aștept și pe la dragoste și sex măcar așa în trecere că ai sfaturi bune de dat chiar dacă majoritatea le ignoră, sunt utilizatori care mai acceptă un sfat două.
Multă Sănătate.

| DraudeS a răspuns (pentru Azµre):

Sunt criticat ca fiind foarte vulgar.
Banuiesc ca in domeniul acela sigur imi dau arama pe fata.
Steroizi, diete, nu mai intervin in aceste domenii oricum, se trezesc 2 - 3 pusti care te fac cu ou si cu otet ca dai sfaturi proaste: "cum adica fratzic pastilele nu ie bune, nai habar".

| Azµre a răspuns (pentru DraudeS):

Eu de ce sunt suspendat din top nu din cauza asta laughing mi-am iești din pepeni.

| DraudeS a răspuns (pentru Azµre):

Nah, oricum conducerea acestui site este slaba sau nu se intereseaza.
Eu am propus sa se faca un alt domeniu pentru "Fitness / Gym", a zis ca a notat. Acum, lumea si pamantul...

| MeConstantine a răspuns:

Pulsul si tensiunea variaza si in functie de conformatia organismului, adica numarul de kilograme, inaltimea si constitutia pe care o ai. Varsta nu este suficienta in cazul acesta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu esti supraponderal(a) tensiunea nu trebuie sa treaca de 11/6 (aproximativ).

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

Pulsul intre 60 - 80/bpm. Daca scade / depaseste putin nu-i problema. Iar TA difera in functie de organism. TA normala este 120 / 70.

Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| diverse a răspuns:

Pulsul in jur la 60-70 batai pe minut ira tensiune 70 cu 120 ii ok