| alexandru921994 a întrebat:

Am 17 ani si 1.71 -1.72 tata 1.78 mama 1.60 ce sanse am sa mai cresc si cam cat? stiti ceva tratamente pentru crestere? daca da imi puteti spune cum se cheama si cum se administreaza si unde l-as putea gasi? si va rog nu imi spuneti sa fac sport fac atletism. alerg 3-4 km pe zi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ramo80 a răspuns:

Sa stii ca in general inaltimea e determinata genetic. Ai 17 ani si probabil nu vei mai creste mult, maxim 2-3 cm. Sportul ajuta dar nu la inaltime ci la dezvoltarea armonioasa a corpului. Iti dai seama ca daca ar exista vreun tratament eficient, nu ai mai vedea oameni scunzi pe strada. happy

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nimeni nu știe cât mai crești! Atlestimul nu înalță!
Pentru a mai câștiga în înălțime ai nevoie să faci de trei ori pe săptămână înot/volei/baschet/handbal, iar ca alimentație, să fie cât mai sănătoasă.
Succes!
Pa, pa.

| هوراس a răspuns:

începe să joci baschetwinking

| Crystiana1991 a răspuns:

Basket-ul este cel mai bun sau inotul ajuta mult la cresterea in inaltime