| AndreeaGhile00 a întrebat:

Am 17 ani si in urma cu 2 saptamani, recomandat de un medic, am luat tratament pentru nisip la rinichi(litiaza renala),am avut greata,dureri in spate si in fata,sange in urina, usturime cand ma urinam.Mi-a recomandat un calmant Piafen si Magneziu B6 timp de zece zile.Acum dupa tratament mi-a aparut iar dureri la spate(in zona rinichilor) si in fata si urinare fara usturime dar destul de deasa iar urina este incolora si apar niste chestii albe, o fi ca in timpul tratamentului nu am consumat destule lichide pentru eliminarea nisipului? Sau e ceva mai grav? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Reintoarce-te cat mai urgent la medicul care ti-a prescris tratamentul pentru o noua reevaluare a starii tale de sanatate. Probabil va cere/solicita sa ti se faca si niste analize de sange, de urina si a secretiei vaginale. Multa sanatate!

| vocea a răspuns:

Eu stiam ca atunci cand ustura, e semn ca se elimina nisipul. Dupa vreo luna, doua de ceai si lichide, du-te la doctor si vezi ca iti spune. Poate o sa te puna sa faci o ecografie abdominala sau ceva, ca sa iti zica daca mai ai sau nu nisipul.

| AndreeaGhile00 explică (pentru vocea):

Pai daca acum durerea la spate si in zona rinichiului si in fata a revenit dupa tratament nu ar trebui sa ma duc acum de curand daca tot urina este incolora si cu chestii albe in ea. poate nu am baut suficiente lichide sau am consumat ceva care a mai depus nisip..nu stiu.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Daca ai luat tratamentul si au reaparut iar dureri la 4 zile dupa ce ai terminat acel tratament e clar ca trebuie sa te duci din nou la doctor si sa spui ca tratamentul nu a dat roade