| MirabelaMadalinaiza a întrebat:

Am 17 ani, sunt însărcinată, am decis sa păstrez sarcina. Sunt însărcinată in 3 luni jumate vreau sa intreb daca ma va durea cand voi naşte, vreau sa nasc natural

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| norisorulpufos a răspuns:

Va durea un pic.

| MirabelaMadalinaiza explică (pentru norisorulpufos):

Cât de dureros va fi?

| norisorulpufos a răspuns (pentru MirabelaMadalinaiza):

Pune pe cineva să te apese pe un mușchi înțepenit.
Cam așa e durerea.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, te va durea.

| ioana748 a răspuns:

În primul rand felicitări și sarcina ușoară.
Depinde de la caz la caz.
Însă dacă faci puține exerciții specifice și te pregătești psihologic vei trece ușor peste cel mai minunat moment din viata ta.
Sa vorbești cu corpul tău sa te ajute și sa ai dilatație maxima astfel încât bebe sa iasă cât mai ușor.
Important sa nu intri în panica ci sa te ajuți în momentul acela.
Sa respiri corect, sa asculți îndrumările doctorilor care te vor ajuta în acest proces.
Vorbești cu puiul tău încă de pe acum sa fie o naștere ușoară.
Sa iasă repede și ușor.
Despre exerciții în timpul sarcinii si respirație in timpul travaliului găsești informații pe net.
Toate cele bune vouă.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns:

Mai tii minte cum te-a durut cand te-ai d3zvirginat? Te-a durut destul de rau nu? Gandeste-te ca te-a durut asa de la un cuc care are poate latimea unui dop de sticla, acum pe gaura aia o sa scoti un cap de copil care o sa fie probabil de 50 de ori mai mare decat dopul ala, deci tu ce crezi? Sa fim sinceri va fi cea mai mare durere pe care o vei simti in viata ta, dar partea buna e ca o vei simti in ziua aia si atat, bine daca nu cumva vrei sa faci mai multi copii.Bafta cu sarcina.

| Mihai8767 a răspuns:

In primul rand vreau sa te felicit pentru ca ai ales sa l pastrezi ci nu ai vrut sa i curmi viata unui suflet. Va fii greu la inceput cu copilul si nasterea dar trebuie sa fii puternica pentru el.

| Bellaffvb a răspuns:

O să fii o mămică superbă, durerea e pe moment dar când vezi copilașul ești cea mai fericita și uiți de toate,
E o durere pe care noi femeile suntem făcute să o putem îndura și cu ajutorul medicilor va fi tot bine!