| claudia_mercaru a întrebat:

Sunt insarcinata (saptamana a 15a) si am tot felul de ganduri ciudate: daca pierd sarcina? Daca moare bebe dupa ce il nasc? Daca se naste bolnav? Etc. E normal sa am gandurile astea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca orice viitoare mamica iti faci griji pentru bebe si e normal sa ai unele intrebari, dar nu e bine sa gandesti negativit, fii mai pozitiva, gandeste-te la acel ghemotoc din burtica ta care simte toate starile prin care treci tu si prin emotiile tale.Lasa grijile si intrebarile negative si incearca sa te relaxezi, sa te bucuri de noua viata pe care o sa o ai, pentru ca un copilas iti schimba viata.Mai bine fa-ti planuri pentru bebe:ce nume sa-i pui, cum sa-i aranjezi camera, unde vei naste si ai sa vezi ca totul o sa fie bine.Sarcina usoara si bebe sanatos.

6 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Fa roste de muzica cu Mozart, ajuta f. mult la dezvoltare lui bebe, a formarii circuitelor nervoase, etc... Vorbeste-i, mangaie burtica, ingrjeste-te de tine si fi optimista, va fi BINE! Nu neglija aportul de calciu, si vitaminele D, C, adica toate, in general, consuma fructe si legume de toate culorile, ca sa fi sigura! Mai mult sau mai putin, toate mamicile sunt ingrijorate, dar NU EXAGERA!

| ela70 a răspuns:

Multe femei au astfel de ganduri... e o stare de criza de sarcina...mai ales daca e primul bebe...cu multa dragoste treci peste asta si totul o sa fie ok...acum te implinesti cu adevarat ca femeie...sarcina usoara si un bebe frumos si sanatos

| laura2009 a răspuns:

Da... orice mamica gandeste astfel...nu-ti face probleme! totul o sa fie ok! te asigur...gandeste-te doar la acel mic gheomot din burtica ta care vrea sa traiasca... ajuta-l si nu mai gandi negativ...fi optimista...Totul va fi bine si tu o sa fi cea mai fericita mamica de pe pamant cand o sa-ti ti pruncul nou nascut in propiile tale maini!:X:X:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma numesc loredana si am 2 copii.la ambele sarcini am avut aceste ganduri. totul e sa ai taria sa l-e dai la o parte atunci cand ele apar si sa l-e inlocuiesti cu unele pozitive.asculta muzica si fa ce te relaxeaza mai mult totul o sa fie ok
stresul tau nu-i face bine lui bebe. o sarcina si nastere usoara. multa sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai gandi negativ ca nu o sa iasa bine ca (Doamne fereste!) asa se intampla.Mai bine te gandesti ce nume ii vei pune si daca e fata sau baiat. AA si un sfat:daca ai pofta de ceva si e greu de obtinut trebuie sa te lingi pe palme, si-ti trece pofta.Multa sanatate!:X

| madalina_7812 a răspuns:

Cred ca toate femeile insarcinate au astfel de probleme care, din pacate, persista pe toata perioada sarcinii, asa ca nu ai de ce sa-ti faci probleme.atat timp cat mergi in fiecare luna la consultul ginecologic si faci toate analizele recomandate de medicul tau, nu are ce sa nu mearga bine.eu am nascut acum 2 saptamani si acum sunt ingrijorata si ma intreb zi de zi dac bebe este bine.bafta pe toata perioada sarcinii, sa depasesti orice situatie dificila!