| RVictor a întrebat:

Am 17ani si nu pot pronunta pe r, respectiv l. Se aude un "i" mai neclar. Ce pot face? Pot corecta aceasta problema intr-o luna? Fara logoped, deoarece stau la sat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la un logoped, sa te ajute a invata pronunctia lor corecta.
Fara logoped, nu se poate deloc, iar intr-o luna...este imposibil.
daca nu ai invatat in 17 ani sa spui cele 2 litere, cum crezi ce vei invata doar intr-o luna singura?
Imposibil asa ceva!
Si daca stai la sat care-i problema?
Nu sunt rate sau autobuze care merg in oras?

| RVictor explică (pentru Violleta2022):

Este destul de scump autobuzul, stand foarte departe de oras. Undeva la 80/90ron dus-intors. +ora la logopedie aprox. 50ron, nu mi-as permite.

| Violleta2022 a răspuns (pentru RVictor):

Si preferi sa ramai balbait toata viata?

| alex15ccc a răspuns:

Incearca sa gasesti "tutoriale" pe Youtube sau bloguri, totusi inearca sa gasesti un logoped in cel mai aproape oras.

| Doja a răspuns:

Incearca sa pronunti corect cuvinte care au r langa vocale scurte cum ar fi t sau d
"Tractor" "drac" etc. pentru ca tranzitia intre astea este cea mai usoara.