| Derkes a întrebat:

Mi s-a rarit parul foarte mult, nu mai am acea linie in cap, mi se rareste tare in colturi. Am 19 ani si ma dau doar cu spuma(zilnic) ca altfel nu imi sta parul bine. Imi cade foarte multe fire de par mai ales cand fac baie, ma samponez si apoi ma clatesc, atunci cad cele mai multe fire. Nu este din vina samponului, am folosit peste 5 sampoane diferite si tot asa patesc. Cand este uscat si ma pipeptan, nu imi cade deloc chiar. Matreata nu am deloc, extrem de putina. Care ar fi cauza? Precizez ca tatal meu este chel, dar el a chelit de la 35 de ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Îl moștenești pe el la chelie, asta e cauza. Daca a chelit la 35 de ani nu înseamnă că tu o sa chelești mai târziu sau la aceeași vârstă. Mergi la dermatolog să îți dea un tratament anti cădere.

| 1231242 a răspuns:

Salut!

Bun venit în club, eu am început tot de la 19, acum am 21, și dacă te uiți în creștetul capului meu părul este foarte rar, asta-i viața.

| Derkes explică (pentru 1231242):

Fumezi, mananci nesanatos? Te-ai dat vreodata cu fixative, spuma etc?

| LupulCarpatic a răspuns:

E clar că îl moștenești dacă vrei sa eviti asta i-ați un șampon anti-cădere a parului și du-te sa îți faci un tratament la dermatolog