| stefantic a întrebat:

Am 19 ani, 1.95 m inaltime si 72 Kg.Pentru inaltimea mea sunt slab.Desi fac sala de 7 luni si am reusit sa ajung de la 68 Kg la 72 am o problema legata de cresterea musculara si dezvoltare.De cand am inceput sala am observat o crestere foarte buna in cazul mainilor, spatelui si pieptului dar nici o schimbare in cazul picioarelor si abdomenului.Nu reusesc sa pun nimic pe abdomen/burta si nici pe picioare desi le lucrez la fel de intens ca pe celelalte grupe musculare.Mananc regulat, de 4/5 ori pe zi, am un regim echilibrat pentru sala, iau suplimente alimentare dupa masa bogate in carbohidrati, proteinte, creatina, enzime, vitamine, dar pur si simplu nu reusesc sa ma ingras in abdomen si picioare.
Tin sa sugerez ca am si sechele de rahitism minore pe care inca incerc sa le reglez prin exercitii speciale la sala.
As dori cateva sfaturi, exercitii, daca cineva a mai intampinat problema asta si ce as putea sa fac sa o rezolv!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| marcelboss a răspuns:

Salut picioarele si abdomenul se dezvolta cel mai greu o sa vezi ceva pe abdomen de abia dupa 1-2 ani depinde de fiecare. si pentru picioare recomand fuga care te ajuta foarte mult si ciclismul care te ajuta cel mai mult. eu fac ciclism de 3 ani si de la 38 in coapse am ajuns la 55, in gambe de la 32 la 40. multa bafta!

1 răspuns:
| Bybybu a răspuns:

Nu conteaza felul in care arati. eu cred ca esti perfect asa cum esti. si eu am fost la sala. si tin sa-ti spun ca abia peste un an si ceva o sa para rezultate vizibile. tine-o tot asa ca esti pe drumul cel bun