| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani si m-am gandit ca ar trebui sa-mi fac operatia de extirpare a amigdalelor.Toti medicii mi-au zis ca ar trebui sa mi le scot.Intr-adevar am avut destule complicatii la sistemul respirator.Acum am observat ca am niste puncte albe pe amigdale si ca imi miroase gura degeaba ma spal pe dinti. Exista niste gropite in ele din care cateodata trebuia sa scot restul de mancare pentru ca intra acolo.Insa mi-e frica de operatie pentru ca am auzit ca nu te adoarme ci se face doar o anestezie locala. Daca m-ar adormi poate m-as baga la aoperatie pentru ca nu mai pot continua asa.Numai rau imi fac amigdalele. Oare m-ar adormi la operatie daca eu am 19 ani? Voi ce experiente ati avut la operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| dienutzascumpicutza a răspuns:

Eu m-am operat de amigdale ce-i drept la o varsta mai mica si m-am adormit. Oricum, chiar daca iti face anestezie locala nu te va durea si daca ii vei cere doctorului poate te va adormi. In orice caz nu rae de ce sa iti fie frica caci nu te va durea.In locul tau m-as duce sa imi scot amigdalele cat de curand caci pot avea loc mult infectii urate pe care nu ti le doresti sau chiar niste complicatii mult mai grave, deci mai bine sa rabzi putina durere sau chiar deloc, decat sa rabzi de mai multe ori durere si in final tot sa ti le scoti dandu-ti seama ca pana la urma toata durerea pe care ai indurat-o in timp a fost degeaba. Sper ca ti-am fost de folos. happy