| anonim_4396 a întrebat:

Am 2 gantere de 1.5 kg fiecare,in cat timp pot face ceva muschi cat de cat? Un program ceva, ce recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 5a a răspuns:

Gantera aia pot sa mi-o pun pe ****, zi-mi si mi-e cu ce te poate ajuta o gantera de 1.5 kg? O pisica ( un pui de pisica de 1 an ) are 2 kg si ceva. Degeaba faci ca nu te ajuta cu nimic, e ca si cum ai ridica o sticla de 1, 5 l e greu nu? Eu am o haltera de 50 kg, 25 kg lucrez pe un antebrat si debea daca mi se vede vena de la mana laughing. iti trebuie greutati mari si multa rabdare ca sa ajungi sa fi cat de cat umflat. Mai bine ai da comanda pe net, eu momentan locuiesc in Anglia si cu 6 mili mi-am luat 50 kg, bara+discuri tot frumos, in Romania nu stiu preturile presupun ca acolo 50 kg e mult mai mult, deci iti trebuie greutati mari ca sa arati bine. Exercitii? Pai din cate am auzit trebuie sa faci putine dar multe, adica faci 12 serii pauza cateva secunde si iarasi, da am fost citit prin articole de la culturisti aia cu greutati imense la 1, 5 kg... odata am vazut la mall in suceava gantere special pentru femei de 4-5 kg, tu ca barbat ce sa faci cu 1, 5?

Sa te invat un lucru, daca vrei sa arati bine la maini incearca sa lucrezi macar antebratele pentru ca, cand porti tricou antebratele ies in evidenta, poti sa fi slabanog dar daca ai antebrate mari arati mult mai bine si dai impresia ca esti dezvoltat pe tot corpul. Deci umple cateva sticle de apa baga-le pe toate intr-o plasa sau o sacosa ( ca e mai rezistenta ) pune si cele 2 gantere. Apoi i-a o bota, sau poti folosi chestia aia de la aspirator, seamana ca un furtun, poti sa-l iei pe ala sa-l bagi intre manierele de la sacosa/plasa, te asezi pe scaun aseaza-ti antebratele pe picioare, prinde bara si incearca sa o ridici si sa o lasi jos si repeta, dar ai grija sa-ti misti doar incheietura mainii in asa fel sa-ti lucreze muschii. Eu unu cand eram mai mic asa am facut, tin minte ca am fost pu 25 kg laughing odata mi s-a rupt un maner de la plasa dar o legam si uite asa ma chinuiam. Daca nu intelegi cauta pe net "exercitii pentru antebrate" si iti arata acolo cum ti-am explicat eu. Ma rog, sper ca te-am ajutat, daca nu vrei sa mergi la sala poti sa faci astea acasa, te poti improviza cu lucrurile care le gasesti in casa sticle goale/bara de la aspirator/greutati ( fiare) gasesti tu ce e greu.

5 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Vai tu vrei sa faci muschi cu 3 kg? Hai sa fim sinceri macar daca aveai si tu una de 5 kg era altceva asa mai bine faci fara ca te asigur ca daca iti incordezi muschi vei lucra cu o greutate mai mare.

| daassh a răspuns:

In ani de zile de munca sa nu te gandesti la o luna 2, 3.
Iar de program venind vorba pentru incepatori Luni Spate
Marti Piept
Miercuri Picioare
Joi Umeri+Trapez
Vineri Brate
Mult succes!

| bogdan72 a răspuns:

Cam mici nene, ce inaltime ai?

| 1DobreMihai1 a răspuns:

PAai daca sunt de 1, 5 kg sunt extraordinar de mici eu am inceputi cu unele de 2 kg peurma cam in 2 saptamani mi-am loat din astea de 10 kg pentru ca cu cele de 2 ma simteam ca ridic o pana de gainahappy (adica daca faci cu dinaia va dura ceva mai mult)

| Oprea_Alexandru_1995 a răspuns:

Niciodata!