| anonim_4396 a întrebat:

Am 20 de ani si am nodul la unul dintre sani pot fi suspecta
de cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E putin probabil sa ai cancer de san la 20 de ani. Probabilitatea creste daca ai o ruda apropiata bolnava de cancer de san (mama, bunica materna, surori).
Oricum, nu poti sta linistita. Cel mai probabil e otumora benigna (fibroadenom) sau o mastoza fibrochistica. In ot cazul trebuie sa te vada cat mai repede un chirurg sau un inecolog, sa-ti faca o ecografie mamara, daca e cazul o mamografie si, eventual, o biopsie.
Scoaterea chirurgicala a nodulului inainte de aceste investigatii este o greseala, fiindca daca e mastoza fibrochistica, iti vor mai aparea si alti noduli si nu are rost sa-i scoti pe toti, mai degraba te poti trata cu unguente si medicamente. Du-te la medic cat mai repede, dar nu intra in panica, fiindca riscul de cancer este mic.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

E bine sa mergi la medic pentru investigatii si tratament.

| SweetCandy a răspuns:

Din nefericire da... du-te la medic urgent!

| Aliyaa a răspuns:

Se poatesad

Răspuns utilizator avertizat
| StaRmAgiC a răspuns:

Du-te repede la un doctor sa te consultzi:O

Sa dea Domnul sa nu ai asa cevasad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Bineînțeles că da.
Cere scoaterea acelui nodul și în urma biopsie se poate confirma sau infirma o formă de cancer de sân.
Pa, pa.

| oana_9884 a răspuns:

La varsta de 20ani, este mai putin probabil sa ai asa ceva.probabil este ceva pe baza hormonala, o dereglare hormonala, nu te speria si sora mea a fost in aceeasi situatie si era pe baza hormonala